Pininfarina zaprojektuje polskie elektryki Izery

Izera zawarła współpracę z legendarnym włoskim biurem projektowym Pininfarina, ogłosili przedstawiciele spółki ElectroMobility Poland (EMP) podczas konferencji prasowej 21 marca br. Studio z Turynu w ciągu najbliższych trzech lat ma przedstawić koncepcje nadwozia, wnętrza oraz interfejsu pokładowego trzech aut elektrycznych Izery: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.

Reklama

Oznacza to, że istniejące od 2020 r. makiety polskich elektryków autorstwa biura Torino Design zostaną gruntownie przemodelowane. Zdaniem EMP projekty te już się bowiem opatrzyły, a marka chce stawiać na nowoczesny design, pozostający w zgodzie z najnowszymi trendami.

– Projektując Izerę myślimy już o latach 2028-2030, kiedy nasze samochody będą na rynku. Tak by były ponadczasowe, eleganckie i długo podobały się kierowcom – mówił podczas konferencji Piotr Zaremba, prezes EMP.

– Jako nowa marka musimy szukać swoich przewag na bardzo konkurencyjnym rynku, a ponadczasowy, atrakcyjny design ma być jedną z cech, które wyróżnią Izerę – dodaje Łukasz Maliczenko, dyrektor rozwoju technicznego produktu w EMP.

Przedstawiciele studia Pininfarina również nie kryli swojego podekscytowania możliwością nawiązania współpracy z „tak istotnym przedstawicielem polskiej branży motoryzacyjnej”, jakim ich zdaniem jest Izera.

– Współpraca ze startupami jest częścią strategii Pininfariny, a rozpoczęcie współpracy z zespołem Izery o wysokich kwalifikacjach pozwala na osiągnięcie sukcesu. Możemy powiedzieć, że już od samego początku między naszymi zespołami panuje doskonała harmonia na poziomie zarówno technicznym, jak i międzyludzkim – przekonywał Giuseppe Bonollo, wiceprezydent Pininfariny ds. sprzedaży i marketingu.

Za bezpośrednią koordynację projektu designu Izery ze strony EMP mają być z kolei odpowiedzialni dwaj doświadczeni polscy projektanci – Mariusz Bekas oraz Tadeusz Jelec. Ten drugi pracował m.in. dla takich marek jak Lotus, Mazda, Volvo czy Jaguar.

Paolo Pininfarina i Tadeusz_Jelec, fot. mat. prasowe Paolo Pininfarina i Tadeusz_Jelec, fot. mat. prasowe

Współpraca z Pininfariną otwiera przed nami możliwości, których jako nowa marka jeszcze nie mamy – mówił Jelec.

– Zyskujemy dostęp do kompetencji, kadr i zaplecza niezbędnego do tego, aby realizować przyjęte przez nas kierunki prac. […] Celem naszej współpracy jest sięgnięcie do stylistycznego DNA, które zaprezentowaliśmy, przedstawiając publicznie prototypy demonstracyjne Izery w 2020 r., i uaktualnienie wypracowanego języka stylistycznego marki – dodał projektant.

Przypomnijmy, że Pininfarina to jedno z najbardziej renomowanych biur designerskich na świecie, które może pochwalić się niemal 100-letnią historią tworzenia projektów samochodowych. Założone w 1930 r. studio na swoim koncie ma m.in. ponad 50-letnią współpracę z Ferrari, a także projekty dla Lancii, Alfy Romeo, Fiata, Maserati, BMW czy Rolls-Royce’a.