W podsumowaniu osiągnięć mijającego roku Irlandzkie Stowarzyszenie Whiskey (IWA) odnotowało szereg „znaczących globalnych osiągnięć”. Po 4-procentowym spadku sprzedaży na świecie w 2020 r. – spowodowanym głównie przez pandemię i załamanie się sprzedaży detalicznej przede wszystkim w strefach bezcłowych na lotniskach – irlandzka whiskey odrabia straty z nawiązką i ustanawia nowy rekord wszech czasów. I choć IWA nie podaje dokładnych liczb, to mówi się nawet o dwucyfrowym wzroście.

Reklama

Boom na irlandzką whiskey

Według informacji prasowej opublikowanej przez organizację na historyczny rok złożyły się trzy główne czynniki. Pierwszy z nich to zdecydowany wzrost konsumpcji irlandzkiej whiskey w Indiach. Sprzedaż na tym potężnym rynku wzrosła o 106 proc. w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 r. w porównaniu do całego roku 2020.

Kolejnym aspektem jest zniesienie ceł w Nigerii, która jest aktualnie najszybciej rozwijającym się rynkiem konsumenckim irlandzkiej whiskey, oraz w Stanach Zjednoczonych, a także znacząca redukcja opłat prowincjonalnych w Kanadzie. Wreszcie jako ostatni czynnik IWA podaje toczące się lub zakończone liczne dochodzenia w związku z naruszeniami oznaczenia geograficznego irlandzkiej whiskey. Dzięki temu aktualnie ponad 90 proc. światowej sprzedaży tego trunku podlega ochronie prawnej.

W 2021 r. nasze stowarzyszenie zapewniło sobie znaczące osiągnięcia w kwestiach handlu międzynarodowego ochrony i regulacji prawnych, które przynoszą korzyści całej branży irlandzkiej whiskey. Dzięki aktywnemu zaangażowaniu i wkładowi wielu naszych firm członkowskich, mamy nadzieję osiągnąć jeszcze więcej w 2022 roku – powiedział William Lavelle, szef Irlandzkiego Stowarzyszenia Whisky.

Wśród głównych ambicji organizacji jest umocnienie pozycji irlandzkiej whiskey jako wiodącej kategorii trunków na świecie opartej na energicznych i zrównoważonych markach i producentach.

W celu realizacji tej wizji, dążymy do tego, aby IWA była najbardziej skuteczną i dynamiczną tego typu organizacją na świecie – podsumował Lavelle.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie!