Napój na zdrowe jelita: Internal Shower

Bawić i uczyć – ta domena coraz częściej przyświeca mediom społecznościowym, a Instagram zdaje się w tej kwestii zajmować sam szczyt. Tym razem użytkownicy platformy postawili przed nami pytanie: co zrobić, aby czuć się lepiej? Okazuje się, że wystarczy zainwestować w... nasiona chia.

Reklama

Dietetyk Daryl Giuffre opublikował na Instagramie filmik, w którym zdradził niezawodny sposób na to, by zadbać o siebie „od środka”. Jego zdaniem nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, w jakiej kondycji są jelita, dlatego tak ważne jest przygotowywanie posiłków zawierających odpowiednie właściwości prozdrowotne.

Jednym z najszybszych i najbardziej skutecznych sposobów na zdrowe jelita ma być natomiast napój zwany Internal shower, czyli „wewnętrzny prysznic”, który zdobył aż 72,4 mln wyświetleń na Instagramie. Ale czy ten najnowszy wellnessowy tip naprawdę jest czymś więcej niż tylko trendem?

Internal shower - napój z nasionami chia - przepis 

Mieszanka, którą poleca Daryl Giuffre, składa się tylko i wyłącznie z wody, nasion chia i soku z cytryny – tylko tyle i aż tyle ma zawierać w sobie wszystko, co niezbędne w poprawieniu stanu ludzkiego zdrowia i samego trawienia. Jak go wykonać?

Do szklanki wody dodaj dwie łyżki nasion chia i wymieszaj. Pozostaw mieszankę co najmniej na pięć minut, tak aby nasiona chia nabrały żelowej konsystencji. Następnie dodaj wyciśniętą cytrynę i szczyptę soli himalajskiej.

Podobno Internal shower powinniśmy pić na pusty żołądek, czyli co najmniej 30 minut przed posiłkiem lub co najmniej 90 minut po posiłku.

 

Zdrowe jelita w kilka minut? 

Daryl Giuffre wyjaśnia, że wysoka zawartość kwasów omega-3 w nasionach chia pomaga zmniejszyć stany zapalne jelit i wspiera pracę mózgu. Co więcej, są one również bogate w błonnik, a po namoczeniu w wodzie nabierają żelowatej konsystencji, którą uważa się za lekkostrawną.

Co ciekawe, owa żelowatość nasion chia jest w pewnym sensie opatrunkiem dla jelit. Nawilża wyściółkę oraz ułatwia przemieszczanie się pokarmu.

Jak na trend z Instagrama reaugują dietetycy? Raczej pozytywnie, bo rzeczywiście nasiona chia od lat uważane są za superfood. Dietycy podkreślają jednak, że przy stosowaniu Internat Shower warto być uważnym. Jak wspomnieliśmy, nasiona chia posiadają w sobie dużo błonnika, a jego nadmiar może spowodować ból brzucha, biegunkę czy zaparcia, dlatego jeśli odczujemy jakikolwiek dyskomfort po Internal Shower, lepiej zdecydować się na samą wodę z cytryną.