Czerwony kawior siedem razy droższy

Każdy kraj ma swoje własne świąteczne tradycje. W Polsce spotykamy się przy dwunastu potrawach, pozostawiamy pusty talerz dla zbłąkanego wędrowca i wieszamy nad głowami zieloną jemiołę. Rosyjska zima słynie natomiast z czerwonego kawioru podawanego zwykle w szklanym naczyniu. Okazuje się jednak, że w tym roku może go zabraknąć przy rodzinnym stole. Wszystko ze względu na przerażające podwyżki cen. Za ikrę łososia Rosjanom przyjdzie zapłacić przeszło siedem razy więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Reklama

Jak informuje państwowa agencja statystyczna Rosstat, cena rynkowa jednego kilograma czerwonego kawioru przekroczyła 5 tysięcy rubli, czyli około 300 złotych. To najwyższa notowana cena kawioru od roku 2000. Powód? Na pierwszym miejscu jest oczywiście inflacja.Kawior na Boże Narodzenie 

Co ciekawe, według Federalnej Agencji Rybołóstwa, odnotowuje się, że połowy łososia, które zwykle odbywają się na Kamczatce, wzrosły od początku stycznia aż o 30 proc. A zatem – dlaczego ceny kawioru wzrosły aż tak gwałtownie?

Zdaniem dziennika biznesowego RBC jedną z głównych przyczyn jest szalejąca inflacja, która w Rosji wynosi aktualnie 8,1 proc., oraz przedświąteczna. To właśnie ona doprowadziła do decyzji firm produkujących czerwony kawior o podniesieniu cen.