Jak inflacja i kryzys klimatyczny wpłyną na ceny kawy?

Pandemia, zaburzenia w łańcuchach dostaw, wojna w Ukrainie, wzrost cen surowców – lista problemów na rynku kawowym jest długa i wszystkie te kryzysy wpływają na branżę, wylicza w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Giuseppe Lavazza.

Reklama

– Spadek wydatków konsumenckich jest dużym problemem dla całej gospodarki i takiego scenariusza wszyscy powinni się obawiać. Tymczasem inflacja nie oszczędza kawy. Na półkach jej ceny powinny w tym roku wzrosnąć o 8 do 10 proc. – dodaje wiceprezydent Grupy Lavazza.

Biznesmen zwrócił też uwagę na stale pogarszające się warunki klimatyczne. Przykładowo zeszłoroczne nagłe uderzenie mrozu w Brazylii doprowadziło do zniszczenia wielu upraw kawy i w konsekwencji do zaburzenia produkcji ziaren.

– Ceny eksplodowały, mówimy nawet o 100-procentowym wzroście cen surowca. Oczywiście nikt nie podniesie cen detalicznych w takiej skali, byłoby to zabójcze dla rynku – powiedział Lavazza.

Zaznaczył też, że firma nie zamierza szukać innych dostawców, ani obniżać cen swoich produktów kosztem ich jakości.

– Nie idziemy na kompromis z jakością. Stawiamy na kawę arabica, robusta nie jest dla nas rozwiązaniem na dużą skalę – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Lavazza wycofuje się z Rosji - co dalej?

Na sytuację w firmie wpłynęła także wojna w Ukrainie. Od jej rozpoczęcia Lavazza zerwała wszelkie relacje z Rosją i przestała prowadzić działalność biznesową na terenie tego kraju.

– Nie sprzedajemy swoich produktów do Rosji. Spróbujemy te kilkadziesiąt milionów euro sprzedaży zrekompensować na innych rynkach – powiedział rozmówca „Rzeczpospolitej”.

Jednym z takich rynków może być Polska. Lavazza traktuje nasz kraj jako jeden z najciekawszych na świecie pod względem dynamiki i tempa rozwoju i upatruje w nim dużych możliwości.

– Konsumenci sięgają po nowe rodzaje kawy, eksperymentują. To dla nas zdecydowanie bardzo dobry rynek – zaznaczył Giuseppe Lavazza.

Giuseppe Lavazza jest przedstawicielem czwartego pokolenia rodziny Lavazzów firmie. W 1991 r. dołączył do rady dyrektorów. W latach 2005-2011 był dyrektorem marketingu strategicznego. W 2008 r. został wiceprezesem firmy.