Ile zarabia załoga superjachtów?

Wiele osób zastanawia się dzisiaj, jak będzie wyglądało ich życie w przyszłym roku. Wciąż rosnąca inflacja nie daje dobrych rokowań, a zarobki, jakie by nie były, czasami i tak wydają się niewystarczające. Podobno w nieco innej sytuacji są jednak członkowie załogi luksusowych jachtów. Dlaczego?

Reklama

Madison Jay, członkini załogi jednego z superjachtów, opublikowała niedawno na TikToku film, w którym wyjawiła, jak wyglądają typowe zarobki w jej pracy.

- Wynagrodzenie początkowe zwykle oscyluje w granicach kwoty 2500 euro miesięcznie. Dostajemy przy tym prawo do urlopu, który zwykle obejmuje od 38 do 90 dni – wyjaśnia Madison Jay.

Co więcej, jak to w typowej pracy, zarobki wzrastają wraz z rosnącym doświadczeniem. Nie jest to jednak kwestia kilku tysięcy euro, ale kilkunastu.

- Zarobki wzrastają, wraz ze zdobywaniem doświadczenia i różnych nowych umiejętności. Ich wysokość zależy od wielkości jachtu oraz funkcji pełnionej na pokładzie. Zwykle górna granica to 20 tysięcy euro – dodaje Madison Jay.

Warto zaznaczyć jednak przy tym, że załoga superjachtów nie musi mierzyć się z typowymi kosztami życia.

Warunki pracy na luksusowym jachcie

Okazuje się, że załoga jachtu ma w pracy zapewnione darmowe posiłki, kosmetyki, a nawet alkohol. W grę wchodzą także napiwki.

- Posiłki przygotowują dla ciebie kucharze, zapewnione są także przekąski oraz alkohol. Za darmo dostępne są również przybory toaletowe. Wszystko to, co zarobimy (plus napiwki), należy do nas. Nie wydajemy pieniędzy na produkty codziennego użytku. Jeśli więc masz dość rosnących kosztów życia, ta praca może okazać się idealnym rozwiązaniem – mówi Madison Jay.

Praca ta jednak wymaga wcześniejszego przeszkolenia, które pomaga przyszłym pracownikom spełnić odpowiednie wymagania prawne. Musimy co prawda wyłożyć na nie własną gotówkę, ale ostatecznie koszty zwracają się w ciągu pierwszego przepracowanego miesiąca.

Praca na superjachcie – nowy sposób na inflację?

Madison Jay wyjaśniła także, że praca dla zamożnych osób wydaje się jej w pewnym stopniu bezpieczniejsza niż inne.

- Jachting wydaje się być chroniony przed inflacją. Podczas pandemii mnóstwo osób straciło pracę, a większość z nas, pracowników jachtów, miała więcej obowiązków niż kiedykolwiek. Bogata część społeczeństwa w większości wciąż generowała spore zyski, a spędzanie tygodniu na morzu stało się dla nich ucieczką od przykrej codzienności – mówi Madison Jay.

Warto zaznaczyć także, że aktualnie w budowie znajduje się ponad tysiąc nowych superjachtów. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrost w tym kontekście wynosi aż 24,7 proc., a więc zapotrzebowanie na dobrą, wyszkoloną załogę nieustannie rośnie.

Czy zatem praca na jachcie rzeczywiście stanie się popularną formą ucieczki przed inflacją?