RZYM: Ile warte jest rzymskie Koloseum?

Każdy, kto choć raz miał okazję odwiedzić Rzym, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że rzymskie Koloseum wcale nie jest przereklamowane. Wiedzą to także Włosi, którzy – jak się okazuje - byliby w stanie zapłacić każdą cenę po to, by zachować tę starożytną budowlę na kolejne pokolenia.

Reklama

W raporcie opublikowanym przez brytyjską grupę konsultantów finansowych - Deloitte LLP czytamy, że wartość materialna, jaką Włosi przypisują starożytnemu Koloseum w Rzymie oscyluje wokół 79 milionów dolarów.

Ocena Deloitte opiera się natomiast na wynikach ankiety, w której pytano Włochów, ile pieniędzy byliby w stanie wydać, aby zachować amfiteatr, nawet jeśli „nie robią z niego bezpośredniego użytku”.

Rzymianie byli skłonni zapłacić średnio 59,85 dolarów za utrzymanie Koloseum, podczas gdy Włosi mieszkający poza Rzymem zobowiązali się do 58,15 dolarów.

Co więcej, ponad 90 proc. ankietowanych stwierdziło, że zabytek należy konserwować w każdych okolicznościach, nawet jeśli oznaczałoby to dodatkowe wypłaty finansowe obywateli.

 

KOLOSEUM W RZYMIE - kultowe  miejsce na mapie świata 

- W przypadku tak kultowego zabytku, jakim jest Koloseum, musimy odnieść się do wymiaru wartości, który obejmuje zarówno wartość materialną, jak i niematerialną. W tym sensie niematerialna wartość Koloseum może być większa niż wartość związana z korzyściami ekonomicznymi, które może ono przynieść – powiedział w oświadczeniu Marco Vulpiani, szef działu wyceny w Deloitte i organizator badania.

Marco Vulpiani uważa także, że niematerialna wartość Koloseum wzrasta nie tylko ze względu na jego symboliczne znaczenie dla Włoch, ale także ze względu na pewnego rodzaju prestiż, który oferuje – chodzi m.in. o niesamowite widoki czy klimatyczne otoczenie.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wartość nie ma wiele wspólnego z wkładem finansowym miasta Rzym. Wówczas kwota prawdopodobnie zostałaby obliczona na podstawie np. sprzedaży biletów, frekwencji odwiedzających czy ogólnego rozpowszechniania gotówki w tym miejscu przez turystów.

A zatem Włosi są niesamowicie przywiązani do swojej historii. Ciekawe, czy Polacy również byliby w stanie dopłacić za odbudowę, chociażby Wawelu? Dajcie znać, co o tym myślicie!