Coraz więcej firm decyduje się przejść na model pracy w 100 procentach zdalnej. To z kolei otwiera całkiem nowe możliwości przed pracownikami, którzy nie muszą już wykonywać swoich obowiązków z kraju, w którym siedzibę ma ich firma. Indonezyjski rząd postanowił wykorzystać tę sytuację.

Reklama

Praca zdalna na Bali

Pod koniec czerwca krajowy minister turystyki Sandiaga Uno ogłosił wprowadzenie tzw. „wizy dla cyfrowych nomadów”. W praktyce jest to pięcioletnie pozwolenie na pracę, które zwolni wszystkich zainteresowanych z płacenia podatków w Indonezji. Warunek jest jeden - źródło ich dochodów musi pochodzić ze źródeł poza tym krajem.

Ministerstwo liczy, że nowa wiza przyciągnie w przyszłym roku do Indonezji aż 3,6 mln pracowników z całego świata, których obecność wesprze lokalną gospodarkę i jednocześnie nie wywrze negatywnego wpływu na życie rdzennych mieszkańców.

– W przeszłości naszymi cechami charakterystycznymi były słońce, morze i piasek. Teraz przekształcamy to w spokój, duchowość i zrównoważony rozwój. W ten sposób chcemy uzyskać wyższą jakość usług i bardziej korzystny wpływ na gospodarkę – tłumaczył Sandiaga Uno.

Minister dodał też, że decyzja o wprowadzeniu wizy dla cyfrowych nomadów była całkowicie oparta na rządowych badaniach, z których wynika, że Indonezja – a w szczególności Bali –  jest wymarzonym „biurem” dla 95 proc. osób, które wykonują swoją pracę zdalnie. Wiza ta miała być wprowadzona jeszcze w 2021 r., ale przedłużająca się pandemia pokrzyżowała te plany.

– Teraz, gdy udało nam się już opanować pandemię i wszystkie ministerstwa od zdrowia po imigracji współpracują ze sobą, uważamy, że jest to właściwy moment, by reaktywować tę ideę – stwierdził Uno.

Przed wprowadzeniem pięcioletniej wizy dla cyfrowych nomadów Indonezja oferowała podobne pozwolenia na pracę, jednak wydawane one były na okres od 30 do maksymalnie 180 dni i nie gwarantowały zwolnienia z podatku.

Kraje, które wprowadziły wizy dla cyfrowych nomadów

Indonezja nie jest jednak jedynym krajem, który wprowadził duże udogodnienia dla pracowników zdalnych i cyfrowych nomadów.

Na podobne rozwiązanie zdecydowały się Barbados (wiza na 12 miesięcy), Bermudy (wiza na 12 miesięcy), Kostaryka (wiza na 24 miesiące z możliwością przedłużenia), a także kilka europejskich krajów m.in. Niemcy, Czechy, Malta, Estonia, Islandia oraz Węgry.