Coraz więcej firm decyduje się przejść na model pracy w 100 procentach zdalnej. To z kolei otwiera całkiem nowe możliwości przed pracownikami, którzy nie muszą już wykonywać swoich obowiązków z kraju, w którym siedzibę ma ich firma. Indonezyjski rząd postanowił wykorzystać tę sytuację.
Praca zdalna na Bali
Pod koniec czerwca krajowy minister turystyki Sandiaga Uno ogłosił wprowadzenie tzw. „wizy dla cyfrowych nomadów”. W praktyce jest to pięcioletnie pozwolenie na pracę, które zwolni wszystkich zainteresowanych z płacenia podatków w Indonezji. Warunek jest jeden - źródło ich dochodów musi pochodzić ze źródeł poza tym krajem.
Ministerstwo liczy, że nowa wiza przyciągnie w przyszłym roku do Indonezji aż 3,6 mln pracowników z całego świata, których obecność wesprze lokalną gospodarkę i jednocześnie nie wywrze negatywnego wpływu na życie rdzennych mieszkańców.
– W przeszłości naszymi cechami charakterystycznymi były słońce, morze i piasek. Teraz przekształcamy to w spokój, duchowość i zrównoważony rozwój. W ten sposób chcemy uzyskać wyższą jakość usług i bardziej korzystny wpływ na gospodarkę – tłumaczył Sandiaga Uno.
Minister dodał też, że decyzja o wprowadzeniu wizy dla cyfrowych nomadów była całkowicie oparta na rządowych badaniach, z których wynika, że Indonezja – a w szczególności Bali – jest wymarzonym „biurem” dla 95 proc. osób, które wykonują swoją pracę zdalnie. Wiza ta miała być wprowadzona jeszcze w 2021 r., ale przedłużająca się pandemia pokrzyżowała te plany.
– Teraz, gdy udało nam się już opanować pandemię i wszystkie ministerstwa od zdrowia po imigracji współpracują ze sobą, uważamy, że jest to właściwy moment, by reaktywować tę ideę – stwierdził Uno.
Przed wprowadzeniem pięcioletniej wizy dla cyfrowych nomadów Indonezja oferowała podobne pozwolenia na pracę, jednak wydawane one były na okres od 30 do maksymalnie 180 dni i nie gwarantowały zwolnienia z podatku.
Polecamy
Kraje, które wprowadziły wizy dla cyfrowych nomadów
Indonezja nie jest jednak jedynym krajem, który wprowadził duże udogodnienia dla pracowników zdalnych i cyfrowych nomadów.
Na podobne rozwiązanie zdecydowały się Barbados (wiza na 12 miesięcy), Bermudy (wiza na 12 miesięcy), Kostaryka (wiza na 24 miesiące z możliwością przedłużenia), a także kilka europejskich krajów m.in. Niemcy, Czechy, Malta, Estonia, Islandia oraz Węgry.