Kolekcja 230 klasycznych aut odkryta w Holandii

Do niezwykłego odkrycia doszło w kwietniu 2023 roku w Holandii. W korytarzach dawnego kościoła oraz w dwóch magazynach znajdowało się 230 aut. I to nie byle jakich. To kolekcja kultowych i klasycznych modeli, którą przez 40 lat gromadził biznesmen, Ad Palmen.

Reklama

Mężczyzna pracował w połowie lat 60. w Holandii jako dealer samochodowy. Później zaczęła się jego pasja i kolekcjonowanie perełek motoryzacji. Swoje cacka przechowywał w trzech różnych miejscach — dwóch magazynach i kościele — z dala od wścibskich oczu ciekawskich (i innych entuzjastów motoryzacji). Jego taktyka okazała się tak skuteczna, że nikt o owej kolekcji wcześniej nie wiedział.

- Jesteśmy w tym miejscu od około piętnastu lat i regularnie pytaliśmy właściciela, czy możemy zajrzeć do środka, ale to nigdy nie doszło do skutku – powiedział licytatorom sąsiad Palmena.

Jakie auta znajdują się w sekretnej kolekcji z Holandii?

82-letni Ad Palmen w zeszłym roku zaczął podupadać na zdrowiu, dlatego podjęto się porządkowania spraw majątkowych. Tylko dlatego eksperci odkryli ten wieloletni sekret.

W kolekcji biznesmena znajdują się modele z całego świata. Te perełki motoryzacji są tylko dowodem na wyrafinowany smak i wnikliwe oko Palmena. W zbiorach znajdują się klasyki z Włoch (Alfa Romeo, Lancia, Maserati i Ferrari), Francji (Facel Vega), Niemiec (BMW, Mercedes-Benz i NSU), Wielkiej Brytanii (Jaguar, Aston Martin i Rolls-Royce) i Ameryki (Chevrolet, Cadillac i Ford). 

Wśród modeli, które najbardziej wyróżniają się na tle pozostałych są Lancia Aurelia Spider, Alfa Romeo 2600 SZ i Mercedes-Benz 300S Roadster

Najlepiej strzeżona kolekcja klasycznych aut trafi na aukcję

Aukcja opisywana jest jako "jedno z największych znalezisk w stodole". Sprzedaż rozpoczęła się 19 maja w Galerii Aalderingi odbywa się online

Chociaż nie wiadomo za ile ekspertom udało się kupić całą kolekcję i nie ma nigdzie oficjalnych szacunków aukcji, to można się spodziewać, że łączna jej kwota wyniesie miliony. W tym miejscu warto przypomnieć, że Mercedes-Benz 300S Roadster w zeszłym roku został sprzedany za 472 500 dolarów na aukcji Bonhams. A to tylko jeden model w tej ogromnej kolekcji.

Dom aukcyjny zaznacza, że auta "bardzo dobrze przetrwały próbę czasu". Większość jest w oryginalnym, nierestaurowanym stanie.  Samochody z kolekcji Palmena były regularnie uruchamiane, aby nie dopuścić do zatarcia silników.

- Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek jeszcze kiedykolwiek w swoim życiu zobaczył kolekcję tego kalibru i w takim stanie” – napisali w oświadczeniu Nico i Nick Aaldering z Gallery Aaldering.