Hojicha latte - nowa wiralowa kawa 2023

Niewiele jest tradycji tak skrupulatnie przez nas podtrzymywanych, jak wypijanie filiżanki kawy o poranku. Jednak 2023 rok proponuje nam w tym temacie pewną innowację. Mowa o hojicha latte, czyli przyrodniej siostrze znanej już nam dobrze matcha latte!

Reklama

 

Słodki, przyjemny aromat z posmakiem balansującym pomiędzy orzechem a toffi – tak w skrócie można opisać smak hojicha latte. Wydaje nam się, że z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kakao, karmelu a nawet czekolady!

Hojicha latte przygotowywana jest na bazie japońskiej zielonej herbaty hojicha, mleka owsianego oraz wody.

Najczęściej korzysta się przy tym ze sproszkowanej wersji hojicha, którą wytwarza się z drobno mielonych i palonych liści. Ważne jest jednak to, aby sięgać po naturalne wersje produktów – dzięki temu nasz napój będzie nie tylko przepyszny, ale także bardzo korzystny pod względem zdrowotnym.

 

Hojicha - zdrowszy zamiennik kawy?

Z całą pewnością hojicha może być zamiennikiem kawy. Na skutek prażenia liści w herbacie dochodzi do zredukowania ilości teiny, czyli związku podobnego do znanej już nam dobrze kofeiny – obie te substancje działają pobudzająco.

Ze względu jednak na proces redukcji, hojicha jest mniej natarczywa, delikatniejsza i o wiele zdrowsza. Warto nadmienić bowiem, że kryje w sobie szereg dobroczynnych minerałów, w tym wapń, potas, fosfor, fluor, beta-karoten, katechin oraz witaminę C, A i B9.

Eksperci twierdzą zatem, że właściwości hojichy mogą działać na ludzki organizm antyoksydacyjnie, detoksująco, kardioprotekcyjnie, neuroprotekcyjnie, a ponad to wspierają metabolizm, wzmacniają kości i działają przeciwpróchniczo. Nieźle, prawda?

 

Hojicha latte - jak przygotować?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, przed planami przygotowania hojicha latte powinniśmy zaopatrzyć się w proszek hojicha. Nie jest to co prawda obowiązkowa część – zawsze możemy kupić ją w formie liści. Wydaje nam się jednak, że na początku naszej przygody z tym napojem warto pójść na łatwiznę.

Hojichę można przygotować podobnie do matchy, z tą różnicą, że nie trzeba pozbywać się u niej grudek. Możemy zatem pominąć proces przesiewania proszku oraz nie musimy mieć żadnej bambusowej trzepaczki – wystarczy zwykła trzepaczka bądź nawet łyżka.

W przypadku hojicha latte niezwykle ważną rolę odgrywa jednak temperatura wody – powinna ona wynosić 80 stopni Celsjusza bądź odrobinkę mniej. Pamiętajmy, że hojicha jest zieloną herbatą, zatem zalanie jej wrzątkiem może poskutkować gorzkim smakiem, a tego byśmy nie chcieli.

No dobrze, a teraz czas na konkrety. Oto przygotowanie hojicha latte w kilku prostych krokach.

 

Hojicha latte – przepis krok po kroku

SKŁADNIKI

- sproszkowana hojicha

- 50 ml wody

- 150 ml mleka owsianego

- syrop klonowy (opcjonalnie)

- łyżka, trzepaczka bądź trzepaczka bambusowa

PRZYGOTOWANIE

1. Na początku odmierz jedną łyżeczkę sproszkowanej hojichy i wsyp ją do 50 ml wody w temperaturze 80 stopni Celsjusza.

2. Całość delikatnie mieszaj, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia proszku.

3. Do mieszanki wlej 150 ml spienionego mleka owsianego.

4. Opcjonalnie dodaj 1 łyżeczkę syropu klonowego

I viola! Nasza hojicha latte jest już gotowa! Być może właśnie odkryliśmy nasz nowy „must have” na 2023?