Hiszpańskie Stonehenge pojawiło się po raz piąty od lat 60.

Mowa o tzw. „Hiszpańskim Stonehenge”, oficjalnie znanym pod nazwą Dolmen de Guadalperal (Kamienie z Guadalperal) – megalitycznym kamiennym kręgu znajdującym się na dnie zbiornika Valdecañas w regionie prowincji Caceres.

Reklama

Kamienna konstrukcja, do złudzenia przypominająca brytyjskie Stonehenge, została odkryta jeszcze w 1926 r. przez niemieckiego archeologa Hugo Obermaiera. W 1963 r. okolica została jednak całkowicie zalana w ramach budowy tamy na rzece Tagus – jednego z największych projektów infrastrukturalnych autorytarnego reżimu generała Francisco Franco.

Od tamtego czasu „Hiszpańskie Stonehenge” było widziane w całości jedynie cztery razy. Teraz jednak w wyniku wielotygodniowej suszy poziom wody w zalewie Valdecañas po raz kolejny spadł na tyle, że z odmętów zbiornika znów w całości wyłonił się Dolmen de Guadalperal.

– To niespodzianka, to rzadka okazja, aby mieć do niego pełny dostęp – powiedział archeolog Enrique Cedillo z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, jeden z ekspertów, który planuje dokładnie zbadać konstrukcję, zanim ta ponownie zostanie przykryta przez wodę.

Hiszpańskie Stonehenge - historia prehistorycznej konstrukcji

Dolmen de Guadalperal to budowla, której powstanie datowane jest na rok 5 000 p.n.e. Całość składa się z pionowo ułożonych olbrzymich kamieni, które z reguły stanowią bazę dla poziomo ułożonego głazu.

I chociaż podobne konstrukcje na czele z brytyjskim Stonehenge rozsiane są po całej Europie to jednak do dziś niewiele wiadomo o genezie ich powstania. Ludzkie szczątki znalezione w pobliżu wielu z tych budowli doprowadziły do stworzenia najpopularniejszej teorii mówiącej o tym, że są to grobowce.

Aktualnie wyłonienie się Dolmen de Guadalperal z wód zbiornika Valdecañas doprowadziło do kolejnej debaty między lokalnymi stowarzyszeniami historycznymi i turystycznymi. Wiele z nich apeluje o przetransportowanie konstrukcji do muzeum lub w inne miejsce na suchym lądzie.

To jednak wciąż najmniejszy problem Hiszpanii. Zmiany klimatyczne sprawiły, że Półwysep Iberyjski został dotknięty największą suszą od 1200 lat (sic!), a zimowe opady prawdopodobnie nie będą wystarczające - wynika z badań opublikowanych przez czasopismo Nature Geoscience.