„Hiszpańskie Stonehenge”. Prehistoryczny kamienny krąg odsłonięty przez suszę w Hiszpanii

Mordercze upały i susze nie przestają siać spustoszenia w zachodniej Europie, w szczególności w Hiszpanii. Ale brutalnie gorące lato ma jeden nieoczekiwany skutek, który może ucieszyć archeologów – jeden z wysychających zbiorników wodnych odsłonił w całości megalityczny kamienny krąg, którego powstanie datowane jest na czasy prehistoryczne.
Hiszpańskie Stonehenge pojawiło się po raz piąty od lat 60.
Mowa o tzw. „Hiszpańskim Stonehenge”, oficjalnie znanym pod nazwą Dolmen de Guadalperal (Kamienie z Guadalperal) – megalitycznym kamiennym kręgu znajdującym się na dnie zbiornika Valdecañas w regionie prowincji Caceres.
Kamienna konstrukcja, do złudzenia przypominająca brytyjskie Stonehenge, została odkryta jeszcze w 1926 r. przez niemieckiego archeologa Hugo Obermaiera. W 1963 r. okolica została jednak całkowicie zalana w ramach budowy tamy na rzece Tagus – jednego z największych projektów infrastrukturalnych autorytarnego reżimu generała Francisco Franco.
Od tamtego czasu „Hiszpańskie Stonehenge” było widziane w całości jedynie cztery razy. Teraz jednak w wyniku wielotygodniowej suszy poziom wody w zalewie Valdecañas po raz kolejny spadł na tyle, że z odmętów zbiornika znów w całości wyłonił się Dolmen de Guadalperal.
– To niespodzianka, to rzadka okazja, aby mieć do niego pełny dostęp – powiedział archeolog Enrique Cedillo z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, jeden z ekspertów, który planuje dokładnie zbadać konstrukcję, zanim ta ponownie zostanie przykryta przez wodę.
Polecamy
Hiszpańskie Stonehenge - historia prehistorycznej konstrukcji
Dolmen de Guadalperal to budowla, której powstanie datowane jest na rok 5 000 p.n.e. Całość składa się z pionowo ułożonych olbrzymich kamieni, które z reguły stanowią bazę dla poziomo ułożonego głazu.
I chociaż podobne konstrukcje na czele z brytyjskim Stonehenge rozsiane są po całej Europie to jednak do dziś niewiele wiadomo o genezie ich powstania. Ludzkie szczątki znalezione w pobliżu wielu z tych budowli doprowadziły do stworzenia najpopularniejszej teorii mówiącej o tym, że są to grobowce.
Aktualnie wyłonienie się Dolmen de Guadalperal z wód zbiornika Valdecañas doprowadziło do kolejnej debaty między lokalnymi stowarzyszeniami historycznymi i turystycznymi. Wiele z nich apeluje o przetransportowanie konstrukcji do muzeum lub w inne miejsce na suchym lądzie.
To jednak wciąż najmniejszy problem Hiszpanii. Zmiany klimatyczne sprawiły, że Półwysep Iberyjski został dotknięty największą suszą od 1200 lat (sic!), a zimowe opady prawdopodobnie nie będą wystarczające - wynika z badań opublikowanych przez czasopismo Nature Geoscience.
Polecamy
Popularne
- 1 Egipt: Archeolodzy odkryli najstarszą i "najlepiej skompletowaną" mumię świata. Ma 4300 lat!
- 2 Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
- 3 Podhalańska osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy
- 4 Zielona kometa 2023 właśnie mija Ziemię. Taka okazja trafia się raz na 50 tysięcy lat!
- 5 Niebezpieczne związki w kosmetykach. Eksperci chcą zbadać 24 substancje, a zaczną od kremów z filtrem UV
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Dlaczego czekolada jest taka pyszna? Naukowcy znaleźli odpowiedź!

Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

"Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu?

Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
