Najdroższy ser na świecie 2023: Hiszpański Cabrales pobił rekord Guinnessa

Widziałem już wiele artykułów na temat niesamowicie drogich przedmiotów sprzedanych na aukcjach: płaszcz Elvisa Presleyafortepian Johna Lennona czy pierwsze wydanie "Hobbita" J.R.R. Tolkiena. Ale ser? Muszę przyznać, że jestem zaskoczony!

Reklama

Ponad dwukilogramowa porcja niebieskiego sera Cabrales z północnej Hiszpanii została sprzedana na aukcji za oszałamiającą kwotę 30 tys. euro, co czyni go najdroższym serem na świecie.

Nim jednak doszło do sprzedaży, zdobył on tytułu najlepszego sera Cabrales roku w 51. dorocznym konkursie serów Las Arenas. Serowar Guillermo Pendas wyraził później swoje zdziwienie zwycięstwem.

- Byliśmy świadomi jakości naszego sera, ale wiedzieliśmy również, że konkurencja będzie mocna – mówił w wywiadzie.

Wyprodukowany w fabryce Los Puertos ser dojrzewał w chłodnej temperaturze 7 stopni Celsjusza w jaskini położonej 1400 metrów pod powierzchnią ziemi przez co najmniej osiem miesięcy.

 

Ser za 30 tys. euro. Kupił go znany hiszpański restaurator 

Kupił go restaurator Iván Suárez, który jest właścicielem lokalu El Llagar de Colloto w Asturii. Co ciekawe, poprzedni rekord Guinnessa dla najwyższej ceny sera został ustanowiony także przez niego. W 2019 roku za kawałek innego Carbales zapłacił 20 500 euro.

Tym razem do zakupu skłoniły go zamiłowanie do tej okolicy oraz uznanie dla pracy serowarów.

Ser Carbales - rarytas dla smakoszy 

Ser Carbales powstaje z surowego mleka krowiego lub mieszanki mleka krowiego, owczego i koziego. Jego nazwa wzięła się od regionu, w którym sery dojrzewają w jaskiniach. Mieści się on na terenie Parku Narodowego Picos de Europa.

Standardowa cena niebieskiego sera Cabrales to około 35-40 euro za kilogram.

Hiszpański ser Calabres - jeden z najsmaczniejszych serów świata / Shutterstock Hiszpański ser Calabres - jeden z najsmaczniejszych serów świata / Shutterstock