Herbata z mniszka lekarskiego – dlaczego warto?

Już sama nazwa mniszka lekarskiego wskazuje na pewne właściwości lecznicze, które za sobą niesie ta roślina. Okazuje się jednak, że kryje w sobie znacznie więcej korzyści, niż moglibyśmy się spodziewać.

Reklama

Mniszek lekarski uważany jest za jeden z surowców farmaceutycznych. Dzieje się tak z uwagi na substancje zawarte w jego korzeniu, w tym kwasy fenolowe, lektony seskwiterpenowe, glikozydy, triterpeny, fitosterole, politerpeny, inulinę oraz związki mineralne, głównie sole potasu.

Niegdyś, kiedy medycyna nie była jeszcze na tak wysokim poziome jak dziś, nasze babcie, prababcie czy mamy wykorzystywały herbatę z mniszka lekarskiego głównie ze względu na jej działanie moczopędne oraz naturalny sposób na polepszenie trawienia, a miód z mniszka uważany był za jeden z naturalnych antybiotyków. 

Według specjalistów właściwości wynikające z regularnego picia herbaty z mniszka lekarskiego nie kończą się jednak na tych dwóch opcjach. A zatem – kiedy jeszcze sięgać po tę leczniczą roślinę?

1. Mlecz usuwa nadmiar wody w organizmie

Tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, herbata z mniszka lekarskiego wykazuje działanie moczopędne. Dietetycy zalecają ją w przypadku, kiedy w naszym organizmie zbiera się za dużo wody lub gdy zależy nam na spotęgowaniu efektów zbilansowanej diety. Co ciekawe, przekłada się to także na zmniejszenie uczucia wzdętego brzucha.

 

2. Mniszek lekarski wzmacnia wątrobę

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Badania sugerują, że korzeń mniszka lekarskiego pomaga zwiększyć przepływ żółci w żołądku, co przekłada się na zapewnienie dodatkowego wsparcia w detoksykacji wątroby. Dzięki temu poprawia wygląd skóry oraz zmniejsza objawy chorób wątrobowych.

3. Herbata z mniszka lekarskiego zamiast kawy

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Dzięki niej czujemy się gotowi do zadań, które stawia przed nami nadchodzący dzień. Zdaniem specjalistów herbata z mniszka lekarskiego będzie doskonałym substytutem dla tego rytuału, ponieważ przejawia identyczne właściwości pobudzające.

 

4. Mniszek lekarski na odchudzanie

Choć nic nie zastąpi ćwiczeń i zbilansowanej diety, powszechnie uważa się, że herbata z mniszka lekarskiego może być świetnym wspomożeniem w procesie odchudzania. Według ostatnich badań przeprowadzonych w Korei Południowej roślina ta wykazuje takie same efekty, jak środki odchudzające, które rozkładają tłuszcz poprzez hamowanie lipazy trzustkowej.

5. Herbatka z mniszka lekarskiego poprawia trawienie i wzmacnia florę jelitową 

Korzeń mniszka lekarskiego zawiera sporą ilość przyjaznego dla jelit błonnika, dzięki czemu poprawia trawienie i wpływa pozytywnie na zdrowe jelita. Mniszek lekarski pomaga również w rozwoju korzystnych dla jelit bakterii - Lactobacillus i Bifidobacterium. 

W związku z tym, mniszek lekarski zmniejsza gazy czy przyśpiesza procesy trawienne w organizmie. 

Herbata z mniszka lekarskiego - jak zrobić? 

Zbierz kwitnące mlecze w słoneczny dzień. Szukaj miejsc z dala od szybkich tras ruchu, najlepiej w naturalnej okolicy. Zebrane kwiaty i liście opłucz pod zimną wodą. Umieść 6 liści lub kwiatów w kubku. Zalej wrzątkiem. Zaparzaj napar przez około 15 minut. Wypij od razu. 

Jeśli zostało Ci trochę liści, osusz je dokładnie po umyciu i pozostaw do wyschnięcia na blacie, najlepiej na papierze. Suszone liście i kwiaty przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku z dala od słońca. 

Możesz też zrobić napar z korzenia mniszka lekarskiego. W tym celu dokładnie umyj korzeń po zerwaniu. Zmiel lub posiekaj, a następnie umieść w piekarniku na 2 godziny i susz w temperaturze około 80 stopni C. 

Wysuszony korzeń mniszka lekarskiego przechowuj w pojemniku. By przygotować herbatkę z korzenia mlecza, wsyp do szklanki około łyżeczkę prażonego korzenia i zalej wrzątkiem. Poczekaj około 15-20 minut. Pij od razu.