Hawaje. Wybuch wulkanu Kilauea przyciąga tłumy turystów

Dokładnie 29 września 2021 roku świat obiegła informacja o wybuchu wulkanu Kilauea, najmłodszego i najbardziej aktywnego wulkanu na Hawajach. Dziś, już ponad rok później, lśniąca lawa wciąż wylewa się z krateru i zamiast siać panikę przyciąga masę turystów! 

Reklama

Według Jessicy Ferracane – rzeczniczki Parku Narodowego Hawaii Volcanoes – wulkan Kilauea w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy od wybuchu przyciągnął przeszło 1,5 miliona odwiedzających więcej niż w roku poprzednim. Tym samym wzrost liczby turystów na wyspie wyniósł ok. 42 proc.

Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty – mimo że Kilauea nie jest słynnym Wezuwiuszem i nie generuje zapierających dech w piersiach wybuchów lawy, tworzy niesamowite, lśniące jeziora, które stały się już ewenementem na skalę świata.

- Obecna erupcja wulkanu w kraterze Halema ‘uma’ spowodowała powstanie ogromnych jezior lawy. Są one widoczne z wielu obszarów i wchodzą na okolicę Kaluapele – tłumaczą przedstawiciele Parku Narodowego Hawaii Volcanoes.

Zjawisko z pewnością jest spektakularne, ale dlaczego właściwie erupcja Kilauea trwa aż tak długo?

Dlaczego erupcja wulkanu Kilauea trwa ponad rok?

Jak twierdzą badacze, istnieje tylko jedna teoria naukowa, która mogłaby wyjaśnić, dlaczego erupcja Kilauea trwa ponad rok i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie zakończy swój spektakl.

- Naszym wyjaśnieniem tej erupcji jest to, że otwór wentylacyjny powierzchni ma lepsze, bardziej wydajne połączenie ze zbiornikiem magmy. Nie jesteśmy pewni, dlaczego tak się stało. Podczas trwania zjawiska udało się jednak zaobserwować niewielkie trzęsienia ziemi i zmiany w ruchu gruntu – mówi dla „West Hawaii Today” Mike Zoller, geolog z Hawaii Volcano Observatory.

Wszystko wskazuje więc na to, że jeśli ktoś z nas ma ochotę na własne oczy zobaczyć lawę wypływającą z krateru wulkanu, może śmiało zaplanować wycieczkę na Hawaje.

 

 

 

Hawaje. Jak dostać się do Parku Narodowego Kilauea?

Aby dostać się do Parku Narodowego Kīlauea, powinniśmy zarezerwować lot do Kona International.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie tam dotrzeć, National Park Service zamontował na miejscu mnóstwo aktywnych kamer internetowych, które pozwolą na oglądanie wulkanu w domowym zaciszu.