Zakynthos. Zatoka Wraku i plaża Navagio niedostępne dla turystów

W marcu 2023 roku branżę turystyczną i samych podróżnych zelektryzowała wiadomość o decyzji Organizacji Planowania i Ochrony Antysejsmicznej (OASP). Eksperci zarekomendowali władzom Zakynthos zamknięcie najpopularniejszej turystycznej atrakcji na tej wyspie - Zatoki Wraku i plaży Navagio.

Reklama

Podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej na początku marca uznano, że istnieje ryzyko osunięcia się ziemi z powodu erozji klifów

- Bezpieczeństwo mieszkańców i gości jest najważniejsze, a decyzja została podjęta z uwzględnieniem nowych danych naukowych OASP i jej przewodniczącego, profesora Efthymiosa Lekkasa, po uwzględnieniu dużej liczby odwiedzających to miejsce w sezonie turystycznym - mówi minister turystyki Vasilis Kikilias, cytowany przez wydanie online greckiej gazety Ekathimerini.

 

Rozporządzenie zakazuje wpływania łodzi zmotoryzowanych i niezmotoryzowanych do Zatoki Wraku w sezonie letnim do 31 października 2023 roku. Zabronione jest także plażowanie na Navagio Beach.

Zakynthos. Punkt widokowy na Zatokę Wraku także zamknięty

Obostrzenia dotknęły również najbardziej znany punkt widokowy, z którego rozpościera się fenomenalny widok na Zatokę Wraku. Nie można podchodzić bliżej niż na10 metrów do wspomnianego miejsca.

Biura podróży oczywiście już zapewniają alternatywne punkty np. Torra Veneciana czy Kambi, z których można podziwiać równie zachwycające widoki.

Zakynthos. Punkt widokowy na Zatokę Wraku nie będzie dostępny dla turystów / fot. Lloyd Dirks on Unsplash Zakynthos. Punkt widokowy na Zatokę Wraku nie będzie dostępny dla turystów / fot. Lloyd Dirks on Unsplash

 

Zakynthos. Ukryta plaża alternatywą dla Navagio?

To że najpopularniejsza turystyczna atrakcja będzie niedostępna dla turystów, nie oznacza, że mamy w tym roku zrezygnować z wakacji na Zakynthos. Wyspa oferuje bowiem znacznie więcej niż tylko Zatokę Wraku.

Na pewno warta odwiedzenia jest ukryta plaża, do której drogę znają tylko miejscowi. To sekretne wybrzeże nie dość, że zachwyca złocistym piaskiem i  turkusową wodą, to jeszcze oferuje sporo prywatności. Naprawdę niewielu turystów tam dociera.

Zakynthos. Piscines Beach - jak znaleźć ukrytą plażę?

Wspomniana ukryta plaża nosi nazwę Piscines Beach. Znajduje się na zachodniej części wyspy i jest tak odległa od jakiejkolwiek drogi lądowej, że można do niej dostać się wyłącznie łodzią. Co więcej, tylko miejscowi wiedzą, jak do niej dopłynąć.

Piscines Beach pojawia się w ofercie niektórych lokalnych biur, więc warto dopytywać o nią na miejscu. 

Zakynthos. Najpiękniejsze plaże na greckiej wyspie

Inne, już dostępne dla turystów plaże na Zakynthos także zachwycają i naprawdę warto je odwiedzić podczas wizyty na greckiej wyspie.

Gerakas Beach to wyjątkowe wybrzeże, ponieważ stanowi miejsce lęgowe żółwi. Miejscowi szanują naturę, dlatego w okresie lęgowym gadów część plaży jest odgrodzona i niedostępna dla ludzi.

Banana Beach jest największą plażą na Zakynthos. To doskonałe miejsce na wszelkie wakacyjne rozrywki. Łagodne zejście do wody sprawia, że kąpiele morskie to sama przyjemność. Ta lokalizacja sprzyja także sportom wodnym. Z racji, że jest to najpopularniejsza i największa plaża, jest tam dość tłoczno, co dla niektórych może być sporym minusem.

Plaka Beach znajduje się kawałek za wyżej wymienioną Banana Beach. Ukryty za skałami niewielki plażowy raj oferuje sporo prywatności. Wynurzające się z wody skały dodają uroku temu miejscu, ale sam brzeg jest piaszczysty.

Xigia Beach to plaża, którą można się zachwycić niczym Zatoką Wraku. Na tym wybrzeżu obecna jest siarka, dzięki czemu kąpiel jest zaliczana do leczniczych - miejscowi mówią, że odmładza o 10 lat! Dzięki temu pierwiastkowi woda ma niezwykły kolor. Jest jednak mały mankament tej plaży - co bardziej wrażliwym może przeszkadzać zapach zgniłych jaj, który również jest wynikiem obecności siarki. Woda ma też tu nieco niższą temperaturę, więc kąpiel jest naprawdę orzeźwiająca.