Monumentalne drzewo oliwne czy też Elia Vouvon, jak to niezwykłe drzewo nazywają Grecy, to jedna z najstarszych roślin na świecie. Drzewo zachwyca nie tylko swoim wiekiem. Bardziej zdumiewający jest fakt, że tak stare drzewo nadal daje owoce!

Reklama

Grecja: Drzewo oliwne z Vouves - gdzie rośnie pradawne drzewo?

Drzewo rośnie na Krecie w wiosce Ano Vouves. "Elia Vouvon" jest bez wątpienia jednym z najstarszych drzew na Ziemi – wyobraźcie sobie, że było świadkiem rządów Aleksandra Macedońskiego, pierwszych wieków chrześcijaństwa czy wielkich przemian społecznych w epoce oświecenia. Eksperci obliczyli, że „grecki staruszek” żył długo przed narodzinami Chrystusa – liczy około 3-5 tys. lat!

Co ciekawe, „Ellia Vouvon” nie jest mimo wszystko najstarszym drzewem na naszej planecie. Za takie uznaje się bowiem tzw. Siostry Noego, rosnące w Libanie, w wiosce Behealeh, niedaleko Batroun. Ich wiek szacuje się na około 6000 lat. ‘’Elia Vouvon’’ jest za to jednym z najstarszych drzew oliwnych świata, ale nie jedynym. W jego pobliżu znajdziemy więcej podobnych drzew.

Oliwne drzewo z Vouves - jedno z najstarszych drzew świata / Shutterstock Oliwne drzewo z Vouves - jedno z najstarszych drzew świata / Shutterstock

 

"Monumentalne drzewo oliwne" – grecki Pomnik Przyrody

To "monumentalne drzewo oliwne" sięga 12,5 metra wysokości, a jego pień ma średnicę 4,67 metra. Drzewo należy do gatunku oliwki europejskiej i co zadziwiające, nadal produkuje owoce. W 1997 roku to niezwykłe drzewo, ze względu na swój unikalny wygląd zostało uznane za Pomnik Przyrody.

Oliwne drzewo z Vouves - jedno z najstarszych drzew świata / Shutterstock Oliwne drzewo z Vouves - jedno z najstarszych drzew świata / Shutterstock

 

Gałązki oliwne – nagroda dla antycznych i współczesnych sportowców

Dawniej drzewa oliwne były uznawane za dar bogów. Podobno Herakles wziął kawałek gałązki z tego drzewa, by zasadzić je na wzgórzu Olimp. Z gałązek drzewa miano bowiem pleść wieńce dla zwycięzców igrzysk olimpijskich.

W 2004 roku, kiedy olimpiada odbywała się w Atenach, powrócono do tej pradawnej tradycji. Gałązki z drzewa oliwnego z "Ellia Vouves" ponownie ozdobiły głowy mistrzów olimpijskich. Od tej pory, co cztery lata, ponownie zwycięzcy igrzysk olimpijskich, w ramach nagrody otrzymują oliwne wieńce właśnie z tego drzewa.

 

"Elia Vouvon" na Krecie – wiekowe drzewo oliwne przyciąga turystów

To wiekowe drzewo w Ano Vouves nadal można odwiedzać. Szacuje się, że każdego roku ‘’Elia Vouvon’’ przyciąga około 20 tys. turystów. Aby podejść do tego wiekowego Pomnika Przyrody nie jest potrzebny żaden bilet. Drzewo nie jest odgrodzone, można je nawet dotknąć i przekonać się na własne oczy, że jego pień jest pusty w środku. 

W pobliżu znajduje się też muzeum The Olive Tree Museum of Vouves, tutaj wejście również jest darmowe. Zobaczymy tam narzędzia i naczynia wykorzystywane do uprawy i zbioru oliwek.

Oliwne drzewo z Vouves - jedno z najstarszych drzew świata / Shutterstock Oliwne drzewo z Vouves - jedno z najstarszych drzew świata / Shutterstock