„Gorączka złota” na Grenlandii. Dlaczego Bill Gates i Jeff Bezos finansują podbój wyspy?

Jeff Bezos, Bill Gates oraz inni najbogatsi ludzie świata finansują „gorączkę złota” na Grenlandii. Miliarderzy mają nadzieję na znalezienie krytycznie istotnych metali rzadkich pod topniejącą pokrywą lodową wyspy. Metale te mogą wpłynąć na bardziej ekologiczną przyszłość naszej planety.
Grenlandia topnieje, najbogatsi szukają złóż cennych metali
Globalne ocieplenie i kryzys klimatyczny doprowadziły do powstania dość nietypowego paradoksu na powierzchni Grenlandii. Z jednej strony wzrost średnich temperatur na świecie przyczynił się do stałego zmniejszenia się pokrywy lodowej na wyspie na niemal rekordową skalę.
Jednocześnie topniejący lód stworzył szanse na dotarcie do dotychczas niedostępnych, niezwykle bogatych złóż rzadkich metali takich jak nikiel i kobalt, które – o ironio – napędzają „zieloną rewolucję”. Oba te metale są bowiem obok litu kluczowymi surowcami wykorzystywanymi w produkcji akumulatorów napędzających elektryczne samochody oraz baterii zdolnych magazynować ogromne ilości energii.
– [Na Grenlandii] poszukujemy złoża, które mogłoby być największym lub drugim największym złożem niklu i kobaltu na świecie – powiedział w rozmowie z CNN Kurt House, szef kalifornijskiej firmy wydobywczej KoBold Metals, która planuje zająć się poszukiwaniem i eksploatacją złóż Grenlandii.
Polecamy
Jeff Bezos i Bill Gates inwestują w eksploatację Grenlandii
Potencjał wyspy dostrzegają również najbogatsi ludzie na świecie na czele z Jeffem Bezosem, Billem Gatesem i Michaelem Bloombergiem, którzy wspierają plany wydobywcze KoBold Metals pokaźnymi kwotami. Miliarderzy wierzą bowiem, że grenlandzkie złoża niklu i kobaltu będą w stanie zasilić w przyszłości setki milionów elektrycznych pojazdów.
Jak donosi CNN, aktualnie spółka składająca się z KoBold Metals oraz innej firmy wydobywczej – Bluejay Mining – wysłała trzydziestoosobową ekspedycję geologów i geofizyków do zbadania powierzchni Grenlandii.
Naukowcy pobierają próbki gleby oraz używają dronów i helikopterów do pomiarów siły pola elektromagnetycznego oraz tworzenia trójwymiarowych map terenów. Następnie analizują zebrane dane za pomocą sztucznej inteligencji.
Najbardziej obiecujące rejony Grenlandii to okolice wyspy Disko oraz półwyspu Nuussuaq. Gdyby badania potwierdziły przewidywania naukowców, pierwsze odwierty mogłyby się rozpocząć już latem 2023 r.
– Konsekwencje zmian klimatyczny na Grenlandii są niepokojące. Ale ogólnie rzecz biorąc, zmiany klimatu sprawiły, że poszukiwania i wydobycie surowców na Grenlandii stały się łatwiejsze i bardziej dostępne – powiedział w rozmowie z CNN Bo Møller Stensgaard, dyrektor generalny Bluejay Mining.
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 3 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
- 4 WELL LIST: Topowe hotele na Malediwach z CARTER
- 5 Kraków. Zabytkowe kultowe Maserati z 1979 roku trafiło na sprzedaż. Czy ktoś odważy się je odrestaurować?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Internauci walczą o fabrykę porcelany "Krzysztof". Ruszyła wielka społeczna akcja

Rege-Jean Page jest najprzystojniejszym facetem na tej planecie. Udowodnione naukowo

Oto najmodniejsze paznokcie 2023. Jak osiągnąć "efekt błyszczyka"?

Podhalańska osada wyróżniona w prestiżowym konkursie! To najlepsza inwestycja Europy
