Grenlandia topnieje, najbogatsi szukają złóż cennych metali 

Globalne ocieplenie i kryzys klimatyczny doprowadziły do powstania dość nietypowego paradoksu na powierzchni Grenlandii. Z jednej strony wzrost średnich temperatur na świecie przyczynił się do stałego zmniejszenia się pokrywy lodowej na wyspie na niemal rekordową skalę.

Reklama

Jednocześnie topniejący lód stworzył szanse na dotarcie do dotychczas niedostępnych, niezwykle bogatych złóż rzadkich metali takich jak nikiel i kobalt, które – o ironio – napędzają „zieloną rewolucję”. Oba te metale są bowiem obok litu kluczowymi surowcami wykorzystywanymi w produkcji akumulatorów napędzających elektryczne samochody oraz baterii zdolnych magazynować ogromne ilości energii.

– [Na Grenlandii] poszukujemy złoża, które mogłoby być największym lub drugim największym złożem niklu i kobaltu na świecie – powiedział w rozmowie z CNN Kurt House, szef kalifornijskiej firmy wydobywczej KoBold Metals, która planuje zająć się poszukiwaniem i eksploatacją złóż Grenlandii.

Jeff Bezos i Bill Gates inwestują w eksploatację Grenlandii

Potencjał wyspy dostrzegają również najbogatsi ludzie na świecie na czele z Jeffem Bezosem, Billem Gatesem i Michaelem Bloombergiem, którzy wspierają plany wydobywcze KoBold Metals pokaźnymi kwotami. Miliarderzy wierzą bowiem, że grenlandzkie złoża niklu i kobaltu będą w stanie zasilić w przyszłości setki milionów elektrycznych pojazdów.

Jak donosi CNN, aktualnie spółka składająca się z KoBold Metals oraz innej firmy wydobywczej – Bluejay Mining – wysłała trzydziestoosobową ekspedycję geologów i geofizyków do zbadania powierzchni Grenlandii.

Naukowcy pobierają próbki gleby oraz używają dronów i helikopterów do pomiarów siły pola elektromagnetycznego oraz tworzenia trójwymiarowych map terenów. Następnie analizują zebrane dane za pomocą sztucznej inteligencji.

Najbardziej obiecujące rejony Grenlandii to okolice wyspy Disko oraz półwyspu Nuussuaq. Gdyby badania potwierdziły przewidywania naukowców, pierwsze odwierty mogłyby się rozpocząć już latem 2023 r.

– Konsekwencje zmian klimatyczny na Grenlandii są niepokojące. Ale ogólnie rzecz biorąc, zmiany klimatu sprawiły, że poszukiwania i wydobycie surowców na Grenlandii stały się łatwiejsze i bardziej dostępne – powiedział w rozmowie z CNN Bo Møller Stensgaard, dyrektor generalny Bluejay Mining.