LaMDA: Czy sztuczna inteligencja opracowywana przez Google ma uczucia? 

Ekspert od sztucznej inteligencji Blake Lemoine wygłosił w czerwcu teorię, że opracowywany przez Google system LaMDA (The Language Model for Dialogue Applications – Model językowy dla aplikacji dialogowych – red.) jest zdolny do samodzielnego myślenia i odczuwania.

Reklama

System został zaprojektowany jako narzędzie do budowania tzw. chatbotów i według Google jest przełomową technologią, która już teraz jest w stanie prowadzić swobodne rozmowy na dowolny temat z ludzkimi użytkownikami po drugiej stronie.

Lemoine pracował w zespole, który odpowiedzialny był za testowanie, czy LaMDA w swojej komunikacji nie używa mowy nienawiści lub nie dyskryminuje rozmówców. Wtedy też odkrył, że system, jego zdaniem, wykazywał świadomość podobną do ludzkiej i był w stanie dyskutować na tematy związane z religią, emocjami czy nawet obawami.

Na tej podstawie inżynier wysnuł teorię, że LaMDA rzeczywiście samodzielnie odczuwa, w związku z czym jej „potrzeby powinny być respektowane”. Swoje przemyślenia opublikował również na Twitterze w formie wywiadu ze swoim współpracownikiem, w którym przekonywał o słuszności swojej teorii.

Sztuczna inteligencja - Google zwalnia inżyniera

Nieco ponad miesiąc od opublikowania tego materiału inżynier został jednak zwolniony przez Google. Firma w oświadczeniu wydanym na ten temat napisała, że twierdzenia Lemoine’a są „całkowicie nieuzasadnione”, a cała sprawa miała być dyskutowana „przez wiele miesięcy” z głównym zainteresowanym.

„To godne ubolewania, że ​​pomimo długiego zaangażowania w ten temat, Blake nadal zdecydował się uporczywie naruszać jasne zasady dotyczące zatrudnienia i bezpieczeństwa danych, które obejmują potrzebę ochrony informacji o produktach” – czytamy w oświadczeniu.

Firma dodała, że traktuje bardzo poważnie rozwój sztucznej inteligencji, a także bierze pod uwagę wszystkie sugestie pracowników, których wpłynęło już jedenaście. Wszystkie te sugestie przekazywane są jednak wewnątrz firmy.

Jak podaje BBC News, obecnie Blake Lemoine zamierza zasięgnąć porady prawnej w kwestii swojego zwolnienia. Inżynier jest aktualnie na płatnym wypowiedzeniu.