Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na Google Street View

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna majestatycznie okrążająca Ziemię na jej orbicie bywa nazywana jednym z największych i najwspanialszych osiągnięć ludzkości. A dzięki Google Street View wszyscy ludzie mogą go doświadczyć w zaciszu swojego domu za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką – i przez chwilę poczuć się jak astronauci i astronautki.

Reklama

I to całkiem dosłownie, ponieważ kolekcja Google składa się z wysokiej jakości fotografii każdego zakątka ISS, które można eksplorować w widoku 360 stopni. W plątaninie przewodów, rur, przełączników i specjalistycznych przyrządów pozwalają natomiast odnaleźć się specjalne wirtualne pinezki, po kliknięciu w które możemy zapoznać się ze szczegółowym opisem danego obiektu lub elementu stacji przygotowanym przez NASA.

Użytkownicy Street View mogą także podejrzeć, jak mieszkają stali rezydenci i rezydentki ISS, przyjrzeć się modułom służącym do dokowania statków, a także wyjrzeć przez okno stacji i spojrzeć z jej perspektywy na Ziemię – i ta ostatnia możliwość rzeczywiście zapiera dech w piersiach.

– Zmapowaliśmy cały świat, ale chcieliśmy też przekroczyć to, dokąd możemy dotrzeć. Pomyśleliśmy więc, dlaczego nie miałby to być kosmos? – mówił Matthew Potter z Google Street View w materiale promocyjnym.   

Czas wykonania zdjęć na pokładzie ISS jest także szczególnie interesujący. Wykonano je bowiem, gdy jedna z kapsuł Dragon projektu Space X została do niej zadokowana. Oznacza to, że widzowie Street View mogą uzyskać wyjątkowy widok na kapsułę ładunkową z perspektywy stacji kosmicznej i podejrzeć, jak to jest przyjmować ładunek w kosmosie.

W powyższym materiale wideo możecie zobaczyć także cały proces przygotowywania wirtualnego spaceru po ISS.