Google Maps - nowa funkcja „Immersive View”

Inżynierowie pracujący przy Google Maps wykorzystali postępy w dziedzinie wizji komputerowej i sztucznej inteligencji, aby połączyć miliardy zdjęć z ulic miast oraz zdjęć lotniczych i stworzyć zupełnie nowy, cyfrowy model świata - ale co to właściwie oznacza?

Reklama

Podczas tegorocznego przemówienia Google I/O 2022 dyrektor generalny Alphabet – Sunar Pichai - ujawnił, że twórcy Google Maps właśnie pracują nad nową, bardzo praktyczną funkcją – „Immersive View”.

Jego zdaniem wprowadzenie nowej opcji będzie dla użytkowników nie tylko innowacyjnym sposobem na poznawanie zakątków świata, ale także znacznym ułatwieniem podczas planowania podróży. Wszystko ze względu na bardzo szybką i dokładną aktualizację przestrzeni.

„Immersive View” – wirtualna podróż dookoła świata

Nazwa rozszerzenia Map Google nie jest przypadkowa. Słowo "immersive" oznacza po polsku immercyjny, czyli „pochłaniający”. Idąc tym tropem, możemy przypuszczać, że nowa funkcja w Google Maps "wchłonie" nas w wirtualną rzeczywistość. 

Załóżmy, że planujemy wycieczkę do Tokio i chcemy poznać najlepsze zabytki lub restauracje. Dzięki szybkiemu wyszukiwaniu będziemy mogli wirtualnie przenieść się na przykład do parku Yoyogi, aby zobaczyć z bliska okolicę i zapoznać się z oszałamiającą architekturą miejsc.

Ponadto umieszczone w widocznym miejscu informacje z Map Google zaoferują nam tzw. „suwak czasu”, który umożliwi zaznajomienie się z tym, jak wygląda okolica o różnych porach dnia, przy różnych warunkach pogodowych, a także podczas największego ruchu

Oznacza to właściwie, że będziemy mogli przenieść się do dowolnego miejsca na Ziemi w każdej chwili i oglądać je dokładnie w ten sam sposób, w jaki oglądają je osoby, które w nim aktualnie przebywają.

Jest to jednak widok na przyszłość, ponieważ póki co wprowadzono jedynie immersję Los Angeles, Londynu, Nowego Jorku, San Francisco oraz Tokio.

Nowa funkcja będzie dostępna dla każdego urządzenia, tj. laptopów, smartfonów i komputerów stacjonarnych.