Wojna w Ukrainie: Google Maps pokażą zniszczenia ukraińskich miast

Wojna w Ukrainie trwa, a armia rosyjska bez skrupułów dewastuje ukraińskie dziedzictwo kulturowe, demolując tamtejsze zabytki i infrastrukturę. Skala zniszczeń jest ogromna, co już wkrótce będziemy mogli zobaczyć na mapach Google.

Reklama

Ukraińskie MSZ łączy siły z Google Maps, aby zarejestrować zniszczenia dokonane przez rosyjskich okupantów. Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy – Igor Bondarenko – poinformował, że realizacja projektu rozpoczęła się w Irpieniu.

- Projekt rozpoczął się w wyzwolonym mieście Irpień. Kilka zespołów rozpoczęło pracę w tym samym czasie. Chcemy objąć w jak największym stopniu wszystkie miasta, które doświadczyły zniszczenia. Należy to odnotować. Zebrane informacje zostaną zamieszczone w Google Maps i będą dostępne dla ogółu społeczeństwa. Cały świat powinien zobaczyć, jak piękne były nasze miasta i co zrobił z nimi agresor – mówi Igor Bondarenko o oficjalnym oświadczeniu dotyczącym projektu.

Zniszczone miasta Ukrainy na mapach Google

Nowy projekt Google Maps stanie się niezbitym dowodem na to, że armia Władimira Putina nie ma litości ani dla ludności, ani dla miast. Zdjęcia ze zniszczonych obszarów prawdopodobnie pojawią się w aplikacji w ciągu kilku kolejnych dni. Każdy z nas będzie mógł porównać, jak Ukraina wyglądała przed wojną i jak wygląda w jej trakcie.

Jak zaznaczają twórcy pomysłu, ten krok pozwoli także ukraińskim uchodźcom na monitorowanie sytuacji w miejscach, które do tej pory były ich domem.