Jak podaje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych wpływ globalnego ocieplenia na życie ludzkie różni się nie tylko pod względem geograficznym, ale również płciowym.

Reklama

Według IPCC zmianami klimatu najbardziej dotknięci są mieszkańcy i mieszkanki najbiedniejszych rejonów świata, którzy pracują w szeroko pojętych sektorach związanych z wykorzystaniem zasobów naturalnych np. w rolnictwie, ale spośród tych osób to właśnie kobiety są bardziej narażone na negatywne skutki kryzysu.

„Kobiety są coraz częściej postrzegane jako bardziej podatne na skutki zmian klimatycznych niż mężczyźni, głównie dlatego, że stanowią większość ubogich osób na świecie i są proporcjonalnie bardziej zależne od zagrożonych zasobów naturalnych. Różnice można również dostrzec w zróżnicowaniu ról, obowiązków, dostępie do ziemi, zasobów naturalnych, możliwościach i potrzebach, które mają obie płcie” – czytamy w raporcie IPCC.

Zgodnie z danymi organizacji 70 proc. z 1,3 mld osób żyjących w ubóstwie to kobiety. Jednocześnie to kobiety dominują pod względem zatrudnienia w światowej produkcji żywności (ok. 50-80 proc.), ale należy do nich mniej niż 10 proc. ziemi.

W jeszcze gorszej sytuacji są natomiast kobiety w ciąży, które na co dzień muszą zmagać się nie tylko z wspomnianymi nierównościami i dysproporcjami, ale także z realnym ryzykiem zagrożenia życia ich samych oraz płodu.

Jak kryzys klimatyczny zagraża kobietom w ciąży

Z raportu opublikowanego w czasopiśmie „British Medical Journal” wynika, że wzrost temperatury o 1 st. C zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub komplikacji okołoporodowych o 5 proc. Naukowcy doszli do tych wniosków po przeanalizowaniu 70 badań przeprowadzonych w połowie lat 90., które uwzględniały przypadki kobiet wystawionych na długotrwałą ekspozycję na wysokie temperatury otoczenia.

Zjawisko to zostało potwierdzone także przez badanie JAMA Network opublikowane w 2020 roku, które skupiało się na przeszło 32 mln porodów w Stanach Zjednoczonych.

– Często nie łączymy wpływu na zdrowie kobiet z ociepleniem klimatu dlatego, że nie gromadzimy danych na ten temat. Poza tym kobiety w ubóstwie często nie są pod opieką medyczną. Upał jest tam ogromnym problemem dla kobiet w ciąży – powiedziała w rozmowie z agencją Reuters Cecilia Sorensen, dyrektorka Globalnego Konsorcjum ds. Klimatu i Edukacji Zdrowotnej na Uniwersytecie Columbia.

Jednym z najwyraźniejszych przykładów miejsca, w którym ocieplenie klimatu stało się najbardziej dotkliwe dla kobiet w ciąży, jest Jakobabad w Pakistanie. W maju to zamieszkane przez ok. 200 tys. osób miasto stało się najgorętszym osiedlem ludzkim na świecie, gdzie zanotowana temperatura powietrza sięgnęła 51 st. C.

Kobiety w Jakobabadzie nie tylko pracowały na roli w takich warunkach, ale w wielu przypadkach zmuszone były także zabierać swoje nowo narodzone dzieci ze sobą. Jednocześnie Reuters zwraca uwagę na fakt, że w konserwatywnym Pakistanie to kobiety wciąż wykonują liczne prace domowe np. gotowanie, które często odbywa się w ciasnych, źle wentylowanych, rozgrzanych pomieszczeniach.

Pakistan należy również do niechlubnej czołówki krajów, w których zanieczyszczenie powietrza jest największe.