Sieć luksusowych butików Heinemann znalazła niecodzienny sposób na sprzedaż luksusowych whisky. Dysponując ograniczoną liczbą butelek danego trunku rozsyła je do lokali rozsianych po najważniejszych portach lotniczych świata, ustala cenę minimalną zgodnie z zaleceniami producenta, po czym ogłasza licytację, w której najwyższa oferta wygrywa.

Reklama

W ten sposób Heinemann w ostatnich miesiącach sprzedał dwie butelki japońskiej whisky Yamazaki, jednego z najbardziej pożądanych trunków tego typu w świecie luksusowych alkoholi.

 

55-letnia whisky z okazji igrzysk olimpijskich

Yamazaki 55 miała swoją premierę w 2020 r. z okazji nadchodzących, choć ostatecznie przełożonych, Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Trunek opisywany jest jako wyrafinowany blend whisky dojrzewającej od 1960 r. w beczkach z japońskiego dębu Mizunara oraz od 1964 r. w beczkach z białego dębu. Została stworzona jako hołd dla ery Showa, kiedy to jeszcze w latach 60. XX w. rzemiosło destylacji whisky było przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Limitowana do jedynie 100 sztuk whisky Yamazaki 55 od momentu premiery stała się jednym z najbardziej pożądanych trunków tej kategorii. Nic więc dziwnego, że obydwie aukcje zorganizowane przez Heinemanna cieszyły się ogromną popularnością.

Pierwsza butelka została wystawiona na sprzedaż w sklepie bezcłowym znajdującym się na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w październiku 2021 r. Wyjściowa cena trunku wynosiła 60 tys. dolarów, ale ostatecznie sprzedano go za 776 tys. dolarów. Podobna sytuacja miała miejsce już na początku 2022 r. – Heinemann zorganizował aukcję butelki Yamazaki 55 w butiku na lotnisku w Istambule, a najwyższa złożona oferta opiewała na kwotę 557 tys. dolarów.

Te rekordowe sprzedaże stanowią kolejny dowód na to, że produkty specjalne mogą pomóc w osiągnięciu niesamowitych wyników w handlu detalicznym na lotniskach – mówił Forbesowi Ali Şenher, dyrektor sieci Unifree Duty Free.

Pozostałe butelki Yamazaki 55 pojawią się także na lotniskach w Londynie, Paryżu, Hainan, Hong Kongu, Tajpej, Seulu, Delhi, Singapurze i Dubaju, gdzie najprawdopodobniej również zostaną zlicytowane.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: