Trendy podróżnicze 2023 - gdzie warto podróżować? 

Przyszły rok jest wielką nadzieją dla podróżników. Pod trudnych latach pandemii sektor turystyczny powoli nabiera rozpędu, a za kilka miesięcy ma rozkręcić się już na dobre. Tyle że mówiąc o podróżach w 2023 roku, nie mamy na myśli Rzymu, Paryża czy Barcelony. Tym razem otworzymy się na zupełnie nowe doznania.

Reklama

Magazyn National Geographic przygotował listę 25 najlepszych kierunków podróży w 2023 roku, uwzględniając przy tym pięć kategorii: kulturę, naturę, przygodę, czas spędzony z rodziną oraz poczucie wspólnoty. Okazało się to aspekty niezbędne w kwestii przygotowania listy dopasowanej do różnych stylów podróżowania.

Powstały ranking przedstawia szeroką gamę miejsc docelowych, w tym te zaangażowane w ekoturystykę, zrównoważony rozwój i integrację, czyli w największe trendy turystyczne ostatnich miesięcy!

Jakie punkty zatem powinny znaleźć się na naszej podróżniczej "wish list" w 2023 roku? 

 

Podróże 2023 - KULTURA: Droga Appijska - Włochy

1. Droga Appijska - Włochy

Droga Appijska uważana jest nie tylko za najsłynniejszą we Włoszech, ale także za pierwszą, jaka kiedykolwiek powstała. Rozciąga się od Rzymu do Kampanii i wydaje się, że nic nie opowie nam więcej o historii starożytności niż ona.

Szacuje się, że Droga Appijska powstała ok. 312 r. p.n.e., za czasów panowania Appiusza Klaudiusza Ślepego. Przez lata rozbudowywano ją przede wszystkim pod kątem wojskowym, dlatego z czasem uzyskała tytuł najdłuższej i najszerszej drogi w tamtych czasach.

Dziś to już zabytek, ale zachowany w świetnym stanie. Co ciekawe, jeśli kiedykolwiek czytaliście poezję Horacego, z pewnością mieliście okazję już o niej usłyszeć. Poeta nazywał ją „królową dalekobieżności”.

Wśród najlepszych miejsc do zwiedzenia pod względem kultury znajdziemy także:

2. Busan, Korea Południowa

3. Longmen Grottoes, Prowincja Henan, Chiny

4. Egipt

5. Charleston, Południowa Karolina

 

Podróże 2023 - PRZYRODA: Highlands w Szkocji

1. Highlands w Szkocji

Wydaje się, że Highlands odzwierciedla wszystko to, co może kojarzyć się nam ze Szkocją. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam znajduje się słynne jezioro Loch Ness!

Nie wiemy co prawda, czy rzeczywiście można liczyć na spotkanie z potworem, ale z pewnością jest to rzecz, której w tym państwie nie sposób przeoczyć.

Ale Highlands to nie tylko potworne legendy. Możemy liczyć tam także na boskie widoki pełne malowniczych miast i miasteczek obserwowanych prosto z najwyższego szczytu Ben Nevis. Naszym zdaniem to także miejsce idealne na road trip.

Wśród najlepszych miejsc do odwiedzenia dla miłośników natury znajdują się także:

2. Botswana

3. Słowenia

4. Park Narodowy Big Bend, Teksas

5. Azory

 

Podróże 2023 - PRZYGODA: Choquequirao, Peru

1. Choquequirao, Peru

Mówi się, że Choquequirao to doskonała alternatywa dla Machu Picchu, zwłaszcza jeśli chcemy zorganizować tam trekking.

Pod względem stylu architektonicznego te dwa miejsca są niesamowicie podobne, a przynajmniej uda nam się uniknąć tłumów i niezrozumiałej dla wielu  drożyzny.

Podobno niegdyś Choquequirao było schronieniem dla władcy Manco Inca Yupanqui, gdy musiał uciekać z opanowanego przez Hiszpanów Cusco. Dziś jednak jest raczej schronieniem dla tych, którzy są przede wszystkim żądni przygód.

Według niektórych turystów, aby dokładnie pozwiedzać to miejsce, trzeba poświęcić około 3-5 dni, w zależności od naszej kondycji i szybkości marszu.

Co ciekawe, nigdy nie będziemy tam skazani na samotność, nawet jeśli na wycieczkę wybierzemy się sami. Dlaczego? Ponieważ zawsze możemy wynająć do naszego trekkingu towarzystwo w formie muła i mulnika.

Wśród najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2023 roku dla miłośników przygód National Geographic wymienia także:

2. Utah

3. Austriackie Alp

4. Park Narodowy Revillagigedo, Meksyk

5. Nowa Zelandia

Podróże 2023 - LOKALNE SPOŁECZNOŚCI: Dodekanez, Grecja

1. Archipelag Dodekanez w Grecji

Archipelag Dodekanez w Grecji składa się z dwunastu głównych wysp oraz kilku mniejszych. I to właśnie te drugie będą dla nas najlepszą opcją wyboru, jeśli zależy nam na realnym obcowaniu z mieszkańcami i ich stylem życia.

Najlepiej wziąć pod uwagę trzy z nich: Nisyros z czynnym wulkanem, Patmos, na której św. Jan doznał objawienia czy Simi, słynącą z połowu gąbek.

Zorba z lokalsami? Brzmi jak marzenie, choć z pewnością to nie wszystko. Jesteśmy pewni, że będziemy mogli tam raczyć się także naprawdę genialnym jedzeniem i domowym winem.

Wśród miejsc, w których najlepiej zrozumiemy ideę lokalnej wspólnoty, znajdziemy także:

2. Milwaukee, Wisconsin

3. Alberta, Kanada

4. Laos

5. Ghana

 

Podróże 2023 - WYPRAWA Z RODZINĄ: Trinidad i Tobago, Ameryka Środkowa

1. Trinidad i Tobago, Ameryka Środkowa

Państwo Trinidad i Tobago znajduje się w Ameryce Środkowej. Rytm życia mieszkańcom i turystom wyznacza tam przede wszystkim natura, dzięki czemu możemy oderwać się od wszelkich problemów życia codziennego raz a dobrze.

Poza tym trudno szukać na mapie miejsca, które tak genialnie oddawałoby piękno fauny i flory typowej dla tropików. Z tego powodu, jeśli chodzi o nocleg, znajdziemy go głównie w niewielkich wioskach rybackich, z dala od hotelowego zgiełku.

Centrum życia kulturalnego jest jednak przede wszystkim stolica, czyli Port-of-Spain, gdzie odbywają się liczne festiwale i fiesty otwarte na nawet najmłodszych przyjezdnych.

Jeśli szukasz innych miejsc na wakacje z rodziną w 2023 roku, National Geographic wyróżnia wśród nich także:

2. San Francisco Crosstown Trail, Kalifornia

3. Kolumbia

4. Manchester, Wielka Brytania

5. Szwajcaria