Już od dobrych kilku lat szukanie za oknem prawdziwej zimy mija się z celem. Najchłodniejsze miesiące przypominają raczej przedzimie z błotem w tle. Okazuje się jednak, że w niektórych miastach świata zima pozostała śnieżnobiała i mroźna, zupełnie jak ta, która tworzyła scenerię „Krainy Lodu”. Gdzie warto wybrać się na weekend w zimie?

Reklama

Najpiękniejsze zimowe miasta Europy: Innsbruck, Austria

Innsbruck - Austria / Photo by Raphael Bernhart on Unsplash Innsbruck - Austria / Photo by Raphael Bernhart on Unsplash

Zimowa Austria wydaje się piękniejsza niż kiedykolwiek. Wśród najróżniejszych miast wybija się Innsbruck, pełen kolorowych jarmarków, urokliwych kawiarenek i śniegu. Największą atrakcją dla wszystkich miłośników architektury będzie skocznia narciarska Bergisel, którą możemy podziwiać w czasie trwania Turnieju Czterech Skoczni.

Zimowy weekend: Monachium, Niemcy

Zimowe Monachium / Photo by Herr Bohn on Unsplash Zimowe Monachium / Photo by Herr Bohn on Unsplash

Zima w Niemczech bywa naprawdę sroga, ale nic tak nie rekompensuje mrozu jak świąteczne Monachium. Miasto ozdobione wzdłuż i wszerz kolorowymi lampkami proponuje turystom wiele atrakcji. Możemy spędzić dzień w ośrodku narciarskim Alpbach, zapoznać się ze sztuką piwowarską w Beer and Oktoberfest Museum lub ogrzać bawarskim grzańcem na jednym z wielu przedświątecznych jarmarków.Zimowe europejskie miasta na weekend: Edynburg, Szkocja

Zimowy Edynburg / Getty Images Zimowy Edynburg / Getty Images

Edynburg uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji. Wiele osób uważa jednak, że nigdy nie jest tak piękne, jak zimą. W okresie przedświątecznym miasto tętni życiem za sprawą licznych  pokazów i jarmarków. Możemy spędzić weekend ze sztuką, odwiedzając Pałac Holyrood, pospacerować po Królewskiej Mili lub odkryć miejsca, które stały się inspiracją dla J. K. Rowling w czasie pisania Harry’ego Pottera.

Weekendowy wyjazd w zimie: Salzburg, Austria

Salzburg w Austrii / Shutterstock Salzburg w Austrii / Shutterstock

I znowu wracamy do Austrii. Tym razem naszym celem będzie Salzburg, czyli miasto, dzięki któremu poczujemy się jak w śnieżnej kuli. Weekend spędzimy w otoczeniu barokowych zamków, ośnieżonych pagórków i dziewiczej natury. Będziemy mogli odwiedzić także willę von Trapp z filmu „Dźwięki muzyki”. Miłośnicy muzyki mogą natomiast zajrzeć Getreidegasse 9, gdzie znajduje się dom dzieciństwa Mozarta.

Najpiękniejsze zimowe miasta: Delft, Holandia

Delft zimą / Shutterstock Delft zimą / Shutterstock

To miasto przypomina piernikowe konstrukcje, którymi ozdabiamy świąteczne stoły. Delft zagwarantuje nam małomiasteczkowy klimat, pełen uroczych sklepików i malutkich kawiarni. Nie zabraknie także zachwytów nad biało-niebieską ceramiką wykonaną techniką fajansu z ręcznie malowanymi dekoracjami.

 

Zimowy weekend w Europie: Tallin, Estonia

Jarmark świąteczny w Tallinie / Shutterstock Jarmark świąteczny w Tallinie / Shutterstock

Stare miasto w Tallinie to obowiązkowy punkt na mapie wszystkich miłośników jarmarków bożonarodzeniowych. Ośnieżone dachy, kręte uliczki i kolorowe ozdoby wprowadzają nas w czarujący klimat starówki, na której będziemy mogli spróbować estońskiego grzanego wina Glogg oraz lokalnych przysmaków.

Zimowe miasta w Europie: Stuttgart, Niemcy

Zimowe krajobrazy w Stuttgarcie / Getty Images Zimowe krajobrazy w Stuttgarcie / Getty Images

Stuttgart łączy kontrasty. Nowoczesność miesza się tam z klasycyzmem, a gotycko-barokowa architektura zostaje przełamana przez innowacyjne muzea Porsche i Mercedesa. Zdaniem turystów miasto stanowi raj dla wszystkich miłośników designu. W czasie zimowych spacerów możemy przystanąć na rozgrzewającą miskę szpecli lub wypić kufel lokalnego piwa.

Weekendowy wyjazd zimą: Bled, Słowenia

Zimowe krajobrazy - Bled na Słowenii / Shutterstock Zimowe krajobrazy - Bled na Słowenii / Shutterstock

Bled otoczone jest szczytami Alp Julijskich, dzięki czemu możemy poczuć się jak w najprawdziwszej zimowej opowieści. Za największą atrakcję miasteczka uważa się wysepkę na środku jeziora, obok której znajduje się dzwon życzeń oraz kościół, będący kiedyś świątynią słowiańskiej bogini miłości. Turyści uwielbiają spędzać dnie, podziwiając widoki odbijające się w zamarzniętej tafli jeziora.

Najpiękniejsze zimowe miasta: Gdańsk

Zimowy wypad do Gdańska / Shutterstock Zimowy wypad do Gdańska / Shutterstock

Choć większość Polaków odwiedza morze w czasie wakacji, zdaniem wielu osób, Bałtyk prezentuje się najpiękniej właśnie zimą. Jednym z największych atutów z pewnością będzie brak tłumów, o czym możemy tylko pomarzyć w czasie trwania sezonu. To także świetna okazja, aby spojrzeć na Gdańsk od drugiej strony. Możemy przechadzać się po ośnieżonym rynku, zwiedzić Gdańskie Muzeum Bursztynu lub, przy odrobinie szczęścia, podziwiać zamarznięte fale.

Zimowe miasta na weekend: Reykjavik, Islandia

Zimowy Reykjavik / Shutterstock Zimowy Reykjavik / Shutterstock

A dla miłośników dalszych podróży – Islandia - najpiękniejsza zimowa kraina. Niezrównany teren, na którym odkryjemy majestatyczne szczyty, zlodowaciałe wodospady i starożytne wulkany, jest uosobieniem Matki Natury. Od końca września do końca marca możemy liczyć także na spotkanie zorzy polarnej. Reykjavik położony jest ponadto obok Błękitnej Laguny oraz wodospadu Gullfoss.