„Wednesday”: Gdzie znajduje się Nevermore Academy?

Najmroczniejsza rodzina na świecie, zabójstwo, zagadka i potwory – serial „Wednesday” to jeden z nielicznych powrotów słynnej „Rodziny Addamsów”, któremu udało się tak perfekcyjnie odwzorować niepokojący klimat pierwowzoru. Tim Burton osiągnął go dzięki Nevermore Academy, szkole wyglądającej jak ta, do której nie chciałby trafić nikt o zdrowych zmysłach. A jednak dziś wszyscy chcemy ją odwiedzić i na szczęście mamy ku temu okazję!

Reklama

Okazuje się, że Nevermore Academy istnieje naprawdę i znajduje się na terenie Rumunii, czyli w ojczyźnie Draculi. Jednak, aby do niej dotrzeć, będziemy musieli posłużyć się nazwą Cantacuzino. 

 

Rumunia: Nevermore Academy, czyli zamek Cantacuzino w Bustenii

Nevermore Academy - zamek Cantacuzino w Rumunii / Shutterstock Nevermore Academy - zamek Cantacuzino w Rumunii / Shutterstock

 

Mroczny Zamek Cantacuzino, który na jakiś czas wszedł w rolę Nevermore Academy, znajduje się w Bustenii, w górach Bucegi. Został zbudowany w 1911 roku na rozkaz księcia Gheorghe Grigore Cantacuzino (Nababul), byłego ministra Rumunii.

Z neoromańskim stylem zabudowy, zapierającymi dech w piersiach witrażami Murano, spektakularną sztukaterią, bogactwem zdobień oraz kominkami Albesti z polichromowanymi mozaikami miejsce to staje się prawdziwym reprezentantem artystycznego rzemiosła, które turyści określają „perełką górskiego krajobrazu”.

Wspomnienie o krajobrazie nie jest tu jednak przypadkowe. Cantacuzino to przede wszystkim nieziemskie widoki, które powinniśmy zobaczyć choćby raz w życiu!

Ścieżki otaczające zamek prowadzą nie tylko do rozległego parku, ale także na punkty widokowe, których główną atrakcją są wodospady, fontanny artezyjskie oraz liczne groty.

Co ciekawe jednak, podobno na żywo Zamek Cantacuzino prezentuje się bardzo przyjaźnie. Jego wnętrza wypełniają dzieła weneckich artystów, kasetonowe sufity z drewna dębowego, kute poręcze, paryskie ozdoby z brązu oraz schody z marmuru kararyjskiego.

Jak to się stało zatem, że w „Wednesday” jego mury przyprawiały nas o dreszcze?

 

Zamek Cantacuzino w rękach Tima Burtona

To oczywiste, że Tim Burton chciał, aby „Wednesday” utrzymało mroczy poziom „Rodziny Addamsów" z lat 90. Znalazł więc zamek Cantacuzino, a następnie oddał go w ręce scenografa Marka Scrutona.

- Gargulce na dziedzińcu reprezentują różne grupy w szkole. Mamy wampiry, gorgony, syreny itd. - opowiada o swojej wizji Mark Scruton w jednym z wywiadów.

Warto nadmienić jednak, że Nevermore Academy było tak naprawdę wnętrzem stworzonym przy pomocy dwóch budynków. Część scen nagrano także w Monteoru House w Bukareszcie.

 

Zwiedzanie Nevermore Academy w Busteni

Zamek Cantacuzino oczywiście jest otwarty dla turystów. Zwiedzać go można każdego dnia: od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-18:00, natomiast od piątku do niedzieli w godzinach 10:00-19:00. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 55 lei.

Na miejscu oprócz zwiedzania samego zamku i wystaw w nim przygotowanych, możemy także zjeść w restauracji „Canta Cuisine” lub zanocować w willi „Chata Myśliwego”, która zapewnia niesamowite widoki na góry oraz wypoczynek w iście królewskich apartamentach.