Jedną z cech charakterystycznych filmów o agencie 007 jest różnorodność lokacji, w których dzieje się akcja kolejnych części. Odkąd bohater został przeniesiony na kinowe ekrany w 1962 roku, w każdej kolejnej odsłonie pojawiała się przynajmniej jedna egzotyczna miejscówka, która z powodzeniem mogłaby znaleźć się na wakacyjnej pocztówce.

Reklama

„Nie czas umierać” nie jest pod tym względem wyjątkiem, a ekipa filmowa podczas kręcenia filmu odwiedziła przynajmniej pięć zapierających dech w piersiach lokalizacji. Oto one.

Gdzie kręcono nowego Bonda? Jamajka

Ta karaibska wyspa ma nie tylko szczególne miejsce w „Nie czas umierać”, ale także w całej historii postaci Bonda. To właśnie tam Ian Fleming powołał do życia agenta 007, a rezydencja o nazwie Goldeneye, w której pisarz mieszkał i tworzył, jest obecnie jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Nic więc dziwnego, że Jamajka pojawiała się na ekranie już wcześniej, choćby w „Doktorze No.” oraz w „Żyj i pozwól umrzeć”.

Willa Fleminga / Airbnb Willa Fleminga / Airbnb

W „Nie czas umierać” na Jamajce, a konkretnie w mieście Port Antonio w północnowschodniej części wybrzeża, kręcone były otwierające sceny filmu, w których Bond próbuje w spokoju cieszyć się swoją emeryturą.

James Bond na Jamajce / kadry z filmu James Bond na Jamajce / kadry z filmu

Gdzie kręcono nowego Jamesa Bonda? Norwegia

W dalszej części filmu akcja przenosi się z rajskiej karaibskiej wyspy na mroźne wybrzeże Norwegii w okolicach Oslo, gdzie Bond bierze udział w szalonym pościgu samochodowym. Droga, po której 007 pędzi swoim Aston Martinem V8 Vantage, biegnie wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i łączy wyspę Averoy ze stałym lądem. W tle możemy podziwiać również oszałamiającą górską scenerię w okolicach puszczy w Nittedal.

Norwegia w filmie Norwegia w filmie

Miejscówka z "No Time To Die": Włochy

Następnie Bond przemieszcza się na południe Włoch, do starożytnego miasteczka Matera, gdzie po raz kolejny bierze udział w ekstremalnym pościgu samochodowym. Najpierw w swoim klasycznym Aston Martinie DBS przecina jedną z głównych atrakcji miasta – plac San Pietro Caveoso, po to by później przesiąść się na motocykl i wykonać kolejne kaskaderskie akrobacje na moście w Gravina di Puglia.

Włoskie miasteczko Matera z filmu Włoskie miasteczko Matera z filmu

Gdzie kręcono nowego Bonda? Wyspy Owcze

Choć na Wyspach Owczych nie dzieje się nic istotnego z punktu widzenia fabuły całego filmu, to jednak w tym właśnie regionie nakręcono kilka zapierających dech w piersiach przebitek. Ujęcia pochodzą z okolic miasteczka Kalsoy, którego populacja wynosi mniej niż 80 osób.

Wyspy Owcze w filmie Wyspy Owcze w filmie

Gdzie kręcono film "Nie czas umierać"? Szkocja

Posępne i odludne szkockie równiny są ulubioną lokacją twórców serii filmów o Jamesie Bondzie, a po raz ostatni 007 pojawił się tam w „Skyfall”. W „Nie czas umierać” Bond znów wraca do Szkocji, konkretnie w malownicze rejony jezior Loggan oraz Aviemore.

Szkocja - ulubiona miejscówka twórców Jamesa Bonda / Photo by Georgia de Lotz on Unsplash Szkocja - ulubiona miejscówka twórców Jamesa Bonda / Photo by Georgia de Lotz on Unsplash