Gdynia kandydatem na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Przygotowania do tego wydarzenia trwały aż dziewięć lat. Teraz oficjalnie możemy powiedzieć, że wczesnomodernistyczne centrum Gdyni jest coraz bliżej wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO, bo właśnie uzyskało status „pretendenta”!

Reklama

Już od 2015 roku centrum Gdyni może poszczycić się tytułem Pomnika Historii RP. Jest to jeden z niezbędnych etapów, jakie musiało przejść, aby UNESCO wzięło je pod uwagę.

Hale targowe w Gdyni / Shutterstock Hale targowe w Gdyni / Shutterstock

Wniosek o umieszczenie jednej z największych pereł architektonicznych Pomorza na liście światowego dziedzictwa został podpisany przez wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina i złożony na ręce dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu Lazare Elounou Assomo.

- Przygotowaliśmy projekt wniosku, który został oceniony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Komitet ds. Światowego Dziedzictwa w Polsce i po uzyskaniu pozytywnej opinii ostateczną decyzję podjął oraz wniosek podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Od tego momentu to już nie jest wniosek miasta, a Rzeczpospolitej Polskiej. W lutym potrwa sprawdzanie wniosku pod względem formalnym. Jeśli zostanie zweryfikowany pozytywnie, UNESCO przekaże go do swojej agendy ICOMOS, która ma przygotować decydujący raport – informuje Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UMG cytowany przez RMF24.

 

Dlaczego modernistyczne centrum Gdyni jest tak ważne dla Polaków?

Jak zaznaczono we wniosku, centrum Gdyni jest nieodłącznym symbolem przełomu w rozwoju architektury i urbanistyki w latach 20. i 30. XX wieku – chodzi głównie o powstanie koncepcji „budynku, który jest tak inny od tych, jakie go poprzedzały, że nowa architektura staje się faktem, a nie możliwością”.

Kamienica Hundsdorffów w Gdyni / Shutterstock Kamienica Hundsdorffów w Gdyni / Shutterstock

Poza tym, architektura centrum Gdyni w doskonały sposób symbolizuje większość form związanych z rozwojem wczesnego modernizmu,  wzbogaconych o lokalny kontekst nawiązujący do miasta portowego i symboliki Bałtyku.

Kiedy dowiemy się o ostatecznej decyzji UNESCO? Decydujący raport powinien być gotowy w maju 2024 roku. Jeśli będzie pozytywny, zostanie przedstawiony na łamach międzynarodowej komisji w lipcu tego samego roku.