Gdańsk i największy bursztyn na świecie

Już nie od dziś wiemy, że Gdańsk to światowa stolica bursztynu. Okazuje się jednak, że ten szlachetny kruszec wcale nie występuje jedynie w formie małych kawałeczków. Muzeum Bursztynu w Gdańsku właśnie stało się posiadaczem największego bursztynu na świecie - choć ten fakt jest jedynie początkiem wielkich osiągnięć…

Reklama

To ważny dzień dla wszystkich, którzy kochają bursztyn. Oto dokładnie 28 czerwca 2022 roku w Gdańsku grupa certyfikowanych ekspertów stanęła przed niezwykłym zadaniem nadzorowania wymogów formalnych uznanych przez Księgę Rekordów Guinnessa. Całe to zamieszanie dotyczyło 68,2-kilogramowego bursztynu z Sumatry. 

Największy bursztyn na świecie / Facebook - Muzeum Bursztynu w Gdańsku Największy bursztyn na świecie / Facebook - Muzeum Bursztynu w Gdańsku

- Gdzie, jak nie w Gdańsku, w Światowej Stolicy Bursztynu, w Światowym Dniu Bursztynu mamy bić światowy rekord Guinnessa? Wszyscy trzymamy kciuki, aby gwiazda dzisiejszego dnia, ta bryła, osiągnęła rekord i rozsławiła jeszcze bardziej Muzeum Bursztynu, które stało się nową ikoną i miejscem spotkań, chętnie odwiedzanym przez gości z całego świata – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Ogromna bryła bursztynu została zmierzona i zważona. To natomiast pozwoliło ekspertom na stwierdzenie, że jest o ponad 18 kilogramów cięższa od dotychczasowego rekordzisty.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku Muzeum Bursztynu w Gdańsku

W ten sposób Gdańsk po raz kolejny został umieszczony w Księdze Rekordów Guinnessa, jako miasto posiadające największy bursztyn na całym świecie!

 

Bursztyn sumatrzański w Gdańsku 

Największa bryła bursztynu na świecie tak naprawdę pochodzi z kopalni węgla brunatnego w Sumatrze – jest zatem bursztynem indonezyjskim, który występuje w Azji południowo-wschodniej, Malezji oraz Indonezji. Prawdopodobnie powstała z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, a jej wymiary to – 74 x 57,1 x 42,1 cm.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Bursztynu w Gdańsku weszło w jej posiadanie w 2021 roku w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Wówczas była warta przeszło 140 tysięcy złotych.

- Jako biuro rekordów już od ponad ośmiu lat pomagamy w ustanawianiu rekordów, zarówno Polski, jak i rekordów Guinnessa. Mam nadzieję, że już wkrótce oficjalnie rekord zostanie ogłoszony przez biuro Guinnessa i wspólnie będziemy świętowali sukces - mówi Paweł Chwalibóg, prezes krajowego Biura Rekordów.

Aktualnie największą bryłę bursztynu na świecie można zobaczyć nieodpłatnie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku w Wielkim Młynie.