Garibaldi: włoski drink na bazie soku pomarańczowego i Campari

Jeśli podobnie jak my lubicie proste przepisy, włoski drink Garibaldi z pewnością przypadnie wam do gustu. Ten niesamowicie smaczny i orzeźwiający koktajl alkoholowy powstał w 1861 roku w Mediolanie i w mgnieniu oka rozkochał w sobie cały świat!

Reklama

Koktajl Garibaldi powstał na cześć Giuseppe Garibaldiego, włoskiego generała, który tworzył swoją własną legendę już za życia. Uważa się go za jedną z najbardziej barwnych postaci historycznych, choć od zawsze był dosyć kontrowersyjny.

 Niemniej jednak jego charakterystyczna, czerwona koszula tak bardzo przypadła do gustu twórcy drinka, że nazwał swoją miksturę na cześć generała Garibaldiego! 

Poza tym, Garibaldi to typowo włoski drink. Składa się z Campari - włoskiego bittera z Mediolanu - oraz świeżych pomarańczy charakterystycznych dla Sycylii.

Do tej pory jednak nikt specjalnie nie doceniał smaku tej mieszanki. Wszystko zmieniło się jednak, gdy Dante - słynna kawiarnia na Manhattanie - postanowiła odświeżyć ten nieco archaiczny już przepis.  

Włoski drink w amerykańskiej odsłonie

Restauracja Dante postanowiła zmodyfikować przepis na Garibaldiego, ale dodawanie do niego kolejnej dawki alkoholu zapewne zupełnie zniszczyłoby słynną prostotę drinka. Z tego powodu postanowiono skupić się na szczegółach.

Zamiast zwykłego soku pomarańczowego z kartonu, zaczęto dodawać do Garibaldiego sok wyciśnięty w wyciskarce szybkoobrotowej. Po zmieszaniu z Campari i dodaniem odrobiny lodu powstało letnie aperitivo z wyraźnie wyczuwalnym miąższem.

Od tej pory Garibaldi ponownie zyskał na popularności.  Goście barów na całym świecie pokochali  jego prostotę, orzeźwienie i słodko-gorzki posmak. Z łatwością możemy go przyrządzić również w domu. Musimy pamiętać jednak o odpowiednich proporcjach.

Najlepszy przepis na drink Garibaldi

SKŁADNIKI:

  • 40 ml Campari
  • 150 ml soku pomarańczowego z wyciskarki szybkoobrotowej
  • lód

 

PRZYGOTOWANIE:

Szklankę napełnij lodem. Dodaj Campari i sok pomarańczowy, a następnie wymieszaj całość. I voila!

A wy co powiecie o nowej odsłonie Garibaldi? Naszym zdaniem może być naprawdę genialna!