Kolekcja Romagny’ego to crème de la crème różnych epok francuskiej motoryzacji. Dom aukcyjny Artcurial, który organizuje licytację, tak opisuje przedmioty na niej zgromadzone: „Jest to hołd dla francuskich marek i najlepszych francuskich inżynierów”.

Reklama

Francuskie klasyki motoryzacji idą pod młotek

I rzeczywiście, na liście przedmiotów do wylicytowania znajduje się między innymi 37 Citroenów, 24 Peugeoty i 13 Renaultów. Ale nie tylko. Pojawiają się także pojedyncze egzemplarze klasycznych Mercedesów (m.in. 280 SL ora 190 SL), BMW (Z3 Coupé z 1998) i Cadillaców, a także motocykle, samochód dostawczy, gokart, kosiarka oraz… przyczepa kempingowa. Najstarsze auto pochodzi z 1922 roku i jest to Voisin C3 C „Queen Alexandra”. Poza tym pod młotek trafią samochody z lat od pięćdziesiątych do początków dwutysięcznych.

Uwagę przykuwają najbardziej Citroeny DS, piękne i luksusowe sedany zaprezentowane jeszcze w połowie lat 50., sportowy Renault Super 5 GT Turbo czy zwinne Peugeoty 205 w wersji GT. Wszystkie auta utrzymane są w stanie idealnym, mają niewielkie przebiegi i perfekcyjną dokumentację, a ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy euro.

Kolekcja zabytkowych aut Romagny’ego

Kolekcja stu klasyków wygląda niemal idealnie, ponieważ sam Richard Romagny osobiście zadbał o to, by każdy egzemplarz był bez zarzutu. Kompletował je przez przeszło 18 lat, a każde auto musiało być sprawne, mieć niski przebieg, wszystkie oryginalne części i nienaganną historię serwisową. Wszystko po to, by zbudować sentymentalny zbiór samochodów „swojego dzieciństwa”.  

Romagny jest zresztą ogromnym zapaleńcem motoryzacji. W swojej karierze trzy razy brał udział w rajdzie Dakar w klasycznej Toyocie Land Cruiser z 1998 roku, która również została wystawiona na sprzedaż (i tak, nawet ten samochód po licznych przejściach utrzymany jest w doskonałym stanie technicznym).

Internetowa aukcja kolekcji Romagny’ego rozpoczęła się 4 listopada i potrwa do 22 listopada. Oczywiście o ile wszystkie auta nie zostaną wyprzedane wcześniej.