Najbardziej zwycięski bolid Ferrari w historii

Bolid Ferrari F300 o numerze karoserii 187 to marzenie każdego kolekcjonera rzadkich, klasycznych supersamochodów. Auto jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swój nienaganny stan techniczny, ale przede wszystkim ze względu na swoją niezwykłą przeszłość.

Reklama

To jedyny samochód w historii Formuły 1, który wystartował w przynajmniej trzech wyścigach z rzędu i w każdym przypadku dojechał na metę jako pierwszy. By być precyzyjnym – dokonał tego wyczynu czterokrotnie podczas Grand Prix Kanady, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch między czerwcem a wrześniem w sezonie 1998.

Wnętrze bolidu Ferrari F300, fot. RM Sotheby's Wnętrze bolidu Ferrari F300, fot. RM Sotheby's

Za kierownicą bolidu zasiadał natomiast nie kto inny, jak siedmiokrotny mistrz Formuły 1 Michael Schumacher. Co jeszcze bardziej imponujące, w tylko jednym z tych czterech wyścigów Niemiec przed startem zajmował pole position.

Najciekawsze jest jednak to, że to historyczne osiągnięcie Schumachera nie przełożyło się na zdobycie przez niego mistrzostwa Formuły 1. Niemiecki kierowca w ostatecznej klasyfikacji znalazł się za Finem Mika Hakkinenem.

"Niezwykle rzadki i na zawsze związany z jedną z największych legend wyścigów, Michaelem Schumacherem, samochód o numerze karoserii 187 jest bez wątpienia jednym z najważniejszych istniejących bolidów Ferrari" – czytamy w komunikacie prasowym RM Sotheby’s, które odpowiada za organizację aukcji auta.

Ferrari F300, bolid Michaela Schumachera, fot. RM Sotheby's Ferrari F300, bolid Michaela Schumachera, fot. RM Sotheby's

Bolid Michaela Schumachera trafi pod młotek

Ferrari F300 Michaela Schumachera, fot. RM Sotheby's Ferrari F300 Michaela Schumachera, fot. RM Sotheby's

Ferrari F300 Michaela Schumachera trafi pod młotek podczas sierpniowej aukcji klasycznych samochodów w Monterey w Stanach Zjednoczonych.

Do tej pory bolid znajdował się w prywatnych zbiorach anonimowego kolekcjonera od 1999 r. Dotychczasowy właściciel utrzymał jednak auto w nienagannym stanie technicznym, nie dokonał w nim też żadnych zmian konstrukcyjnych. Sam Schumacher również był niezwykle przywiązany do tego auta.

– Michael kochał swoje samochody, jakby były jego dziećmi – miały dla niego szczególne znaczenie – mówiła Jean Todt, szefowa teamu Ferrari w latach 1994-2007 w wywiadzie dla serwisu "Crash".

Eksperci Sotheby’s wyceniają bolid na kwotę od 6 do 8 mln dolarów.