Ford GT - bogata historia kultowego supersamochodu

Ford GT to prawdopodobnie najbardziej ikoniczny supersamochód w historii amerykańskiej motoryzacji. Powstał w latach 60. XX wieku jako model GT40, by przełamać hegemonię Ferrari w wyścigach wytrzymałościowych Le Mans.

Reklama

Auto nie tylko tego dokonało, zdobywając wszystkie trzy miejsca na podium podczas swoje pierwszego startu w 1966 r., ale także zrobiło coś więcej – udowodniło, że Amerykanie też mogą budować superauta i robić to dobrze przez wiele lat. Ford GT swój ostatni tryumf w Le Mans zaliczył bowiem w 2016 r.

Wcześniej, w 2003 r. na stulecie istnienia marki powstała też wersja drogowa auta, która przez kolejnych 20 lat była flagowym modelem w portfolio amerykańskiego producenta. Ford GT jest więc bez wątpienia najważniejszym samochodem w historii marki, który jednak wraz nadchodzącą erą elektryczną przechodzi na zasłużoną emeryturę.

Ford GT LM Special Edition - pożegnalna edycja modelu GT

Ford nie mógł jednak pozwolić odejść modelowi GT bez pożegnania i właśnie taką rolę ma spełnić najnowsza wersja auta o nazwie LM Special Edition. Samochód powstanie w zaledwie 20 egzemplarzach, spośród których każdy będzie hołdem dla ponad 50-letniej historii i wyścigowego rodowodu modelu GT.

LM Special Edition otrzyma m.in. wyjątkowy srebrny lakier z możliwością wykończenia go czerwonymi i niebieskimi akcentami, które znajdowały się na karoserii pierwszych Fordów GT wygrywających Le Mans w latach 60.

Barwy te znajdą się także we wnętrzu specjalnej edycji auta m.in. na obiciu siedzeń. Ponadto - jako symboliczne domknięcie pięknej historii auta - na desce rozdzielczej nowego Forda GT pojawią się także plakietki wykonane z elementów samochodu, który tryumfował podczas Le Mans w 2016 r.

Ford GT LM Special Edition będzie wyposażony we współczesny, podwójnie turbodoładowany silnik V6 EcoBoost, który dysponuje mocą 660 koni mechanicznych. Konkretne osiągi jak prędkość maksymalna i przyspieszenie nie zostały ujawnione. Auto trafi do przyszłych właścicieli jeszcze w tym roku.