Florencja. Aktywiści klimatyczni znów przykleili się do arcydzieła malarskiego. Tym razem do obrazu Botticellego

Członkowie organizacji ekologicznej Ultima Generazione (Ostatnie Pokolenie) przykleili się do dzieła Sandro Botticellego wiszącego w galerii sztuki Uffizi we Florencji. To już kolejny przypadek, gdy aktywiści zwracają uwagę na kryzys klimatyczny w ten sposób.
Aktywiści przykleili się do dzieła Botticellego
Aktywiści klimatyczni z organizacji Ostatnie Pokolenie przykleili się do obrazu pt. „Wiosna” Sandro Botticellego wystawionego w galerii sztuki Uffizi we Florencji. Władze muzeum poinformowały w oświadczeniu, że dzieło nie uległo jednak zniszczeniu dzięki warstwie ochronnej szkła, którą zainstalowano kilka lat wcześniej jako środek ostrożności.
„Wiosna” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł Botticellego i jeden z najpopularniejszych eksponatów, który znajduje się w galerii Uffizi. Płótno pochodzi z końca XV wieku i jest również jedną z największych prac wiszących w muzeum – obraz ma wymiary 319 cm na 207 cm.
Ostatnie Pokolenie ostrzega przed kolejnymi protestami
Aktywiści w informacji prasowej wydanej po incydencie zapowiedzieli, że ich protest był dopiero pierwszym z „nowego sezonu działań” wymierzonych w galerię Uffizi. Protest zainspirowany został natomiast bliźniaczą akcją przeprowadzoną przez członków organizacji Just Stop Oil, którzy również w ramach walki o klimat przyklejali się do obrazów m.in. Johna Constable’a w Galerii Narodowej w Londynie.
„Czy można dziś zobaczyć tak piękną wiosnę jak ta? Pożary, kryzysy żywnościowe i susze sprawiają, że jest to coraz trudniejsze. Postanowiliśmy użyć sztuki, by ogłosić alarm: zmierzamy ku zapaści społecznej i ekologicznej” – czytamy w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej Ostatniego Pokolenia.
Grupa poinformowała jednocześnie, że przed przeprowadzeniem akcji w galerii Uffizi konsultowała się z ekspertami od renowacji dzieł sztuki, by znaleźć sposób na przyklejenie się do obrazu bez jego uszkodzenia.
„W taki sam sposób, w jaki bronimy naszego dziedzictwa artystycznego, powinniśmy poświęcić się trosce i ochronie planety, którą dzielimy z resztą świata” – dodali członkowie Ostatniego Pokolenia.
Poza protestem w galerii, organizacja od grudnia ubiegłego roku podejmuje we Włoszech różne inne działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jedną z akcji aktywistów była m.in. blokada dróg wokół Rzymu.
Ostatnie Pokolenie to jedna z wielu grup aktywistów, które powstały w Europie, Kanadzie i Australii zainspirowane działalnością organizacji Insulate Britain, której protesty blokujące drogi wokół Londynu i południowo-wschodniej Anglii spowodowały masowe zakłócenia i pobudziły ogólnokrajową dyskusję na temat zmian klimatycznych.
Polecamy
Popularne
- 1 Dlaczego starożytni Egipcjanie uprawiali arbuzy? Odpowiedź może Was zaskoczyć
- 2 Jak zrobić prawdziwe francuskie croissanty? Ważny jest "test szyby"
- 3 Jeff Bezos po cichu i pod osłoną nocy odholował swój superjacht. Koniec afery z rozbiórką zabytkowego mostu w Rotterdamie
- 4 Bułgarski cud motoryzacji. Nowy Alieno Unum ma zawstydzić konkurencję. Prędkość do 600 km/h!
- 5 Ten supersamochód jest zrobiony z… drewna. I rozpędza się do prawie 400 km/h!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Willa, w której tworzył Pablo Picasso, wystawiona na sprzedaż. Cena? Z pewnością dorównuje sławie artysty

Porsche odzyskało rekord aut elektrycznych na Nürburgringu. Taycan Turbo S pobił Teslę o ponad 2 sekundy!

Balenciaga sprzedaje najdroższy worek na śmieci we wszechświecie. „Trash Pouch” kosztuje… 1800 dolarów

Ceny oleju szybują. Oliwa też będzie drożna. Wszystko przez falę upałów w Europie
