Aktywiści przykleili się do dzieła Botticellego

Aktywiści klimatyczni z organizacji Ostatnie Pokolenie przykleili się do obrazu pt. „Wiosna” Sandro Botticellego wystawionego w galerii sztuki Uffizi we Florencji. Władze muzeum poinformowały w oświadczeniu, że dzieło nie uległo jednak zniszczeniu dzięki warstwie ochronnej szkła, którą zainstalowano kilka lat wcześniej jako środek ostrożności.

Reklama

„Wiosna” to jedno z najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł Botticellego i jeden z najpopularniejszych eksponatów, który znajduje się w galerii Uffizi. Płótno pochodzi z końca XV wieku i jest również jedną z największych prac wiszących w muzeum – obraz ma wymiary 319 cm na 207 cm.

Ostatnie Pokolenie ostrzega przed kolejnymi protestami

Aktywiści w informacji prasowej wydanej po incydencie zapowiedzieli, że ich protest był dopiero pierwszym z „nowego sezonu działań” wymierzonych w galerię Uffizi. Protest zainspirowany został natomiast bliźniaczą akcją przeprowadzoną przez członków organizacji Just Stop Oil, którzy również w ramach walki o klimat przyklejali się do obrazów m.in. Johna Constable’a w Galerii Narodowej w Londynie.

„Czy można dziś zobaczyć tak piękną wiosnę jak ta? Pożary, kryzysy żywnościowe i susze sprawiają, że jest to coraz trudniejsze. Postanowiliśmy użyć sztuki, by ogłosić alarm: zmierzamy ku zapaści społecznej i ekologicznej” – czytamy w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej Ostatniego Pokolenia.

Grupa poinformowała jednocześnie, że przed przeprowadzeniem akcji w galerii Uffizi konsultowała się z ekspertami od renowacji dzieł sztuki, by znaleźć sposób na przyklejenie się do obrazu bez jego uszkodzenia.

„W taki sam sposób, w jaki bronimy naszego dziedzictwa artystycznego, powinniśmy poświęcić się trosce i ochronie planety, którą dzielimy z resztą świata” – dodali członkowie Ostatniego Pokolenia.

Poza protestem w galerii, organizacja od grudnia ubiegłego roku podejmuje we Włoszech różne inne działania na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jedną z akcji aktywistów była m.in. blokada dróg wokół Rzymu.

Ostatnie Pokolenie to jedna z wielu grup aktywistów, które powstały w Europie, Kanadzie i Australii zainspirowane działalnością organizacji Insulate Britain, której protesty blokujące drogi wokół Londynu i południowo-wschodniej Anglii spowodowały masowe zakłócenia i pobudziły ogólnokrajową dyskusję na temat zmian klimatycznych.