Finlandia - najszczęśliwszy kraj na świecie 2023

Od dziesięciu lat co roku w Światowym Dniu Szczęścia, który obchodzony jest 20 marca, ONZ publikuje Raport Szczęśliwości (World Happiness Report). Zestawienie pokazuje kraje, w których ludzie są najszczęśliwsi. 

Reklama

W nowym raporcie 2023 przebadano 109 państw, a poziom zadowolenia ich mieszkańców określono na podstawie dających się zbadać czynników. Kategorie, które brano pod uwagę w zestawieniu to: produkt krajowy brutto per capita; wsparcie społeczne (określone jako posiadanie osoby, na której można polegać w razie problemów); długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO); swoboda w dokonywaniu życiowych wyborów; hojność oraz korupcja w danym kraju.

 

Niekwestionowanym liderem w tym raporcie od sześciu lat pozostaje Finlandia. Kraje skandynawskie okupują pierwszą dziesiątkę. Polska natomiast znalazła się na 39. miejscu. Niezbyt wysoko, choć trzeba zaznaczyć, że awansowaliśmy z 48. pozycji w porównaniu z zeszłym rokiem.

Finlandia - najszczęśliwszy kraj na świecie - Seinäjoki / Mika Luoma - Unsplash Finlandia - najszczęśliwszy kraj na świecie - Seinäjoki / Mika Luoma - Unsplash

Dlaczego Finowie są najszczęśliwsi?

W 2022 roku, po opublikowaniu Raportu Szczęśliwości dr Frank Martela, fiński psycholog i filozof zdradził w rozmowie z cncb.com, trzy cechy swoich rodaków, które sprawiają, że są zwyczajnie szczęśliwi. Według naukowca Finowie nie porównują się do innych, żyją w zgodzie z naturą i wiedzą, że zaufanie to podstawa.  Choć może się to wydawać banalne, to nie jest łatwe do osiągnięcia.Finlandia chce nauczyć innych szczęścia

Tu z pomocą przychodzi sama Finlandia. Visit Finland, oficjalna organizacja turystyczna Finlandii zaprasza do udziału w konkursie "Masterclass of Happiness". W jego ramach zostanie wyłonionych 10 laureatów, którzy spędzą cztery dni w kompleksowym kurorcie Kuru na Pojezierzu Fińskim.

Heli Jimenez, dyrektor ds. marketingu międzynarodowego w Business Finland mówił w rozmowie z travelandleisure.com:

- Chcemy pomóc ludziom znaleźć ich "wewnętrznego Fina" i opanować fiński stan umysłu. Na nasz kurs wybraliśmy najlepszych trenerów, jeden z najbardziej zachwycających kurortów w Finlandii i okres wczesnego lata pośród pięknej fińskiej przyrody. Czujemy, że to naprawdę wyjątkowa okazja, aby odkryć coś wspaniałego i wartościowego.

Jak zapewnia organizator, lokalizacja jest starannie wybrana, aby zaspokoić wszystkie potrzeby uczestników w odnalezieniu fińskiego szczęścia. Bliskość natury, zachwycające widoki i nauka rzemiosła mają przybliżyć laureatów konkursu do tego, co Finowie mają na co dzień.

- W ciągu czterech dni zapoznasz się ze swoim wewnętrznym Finem i zaczniesz budować zestaw umiejętności, które pomogą Ci utrzymać zrównoważony styl życia w kontakcie z naturą - czytamy na stronie visitfinland.com

 Jak wziąć udział w konkursie "Masterclass of Happiness"?

Zadanie, które należy wykonać jest banalne i trudne w swej prostocie - podobnie, jak recepta na szczęście Finów. Na początek należy wypełnić formularz dostępny tutaj, a następnie w mediach społecznościowych opublikować post. Powinno to być zdjęcie, które udowadnia, że "wierzysz, że możesz potajemnie być Finem i przedstawić, dlaczego chcesz dołączyć do Masterclass of Happiness" - piszą organizatorzy. Wpis powinien być opatrzony specjalnymi hashtagami #FindYourInnerFinn i #VisitFinland, a także z oznaczeniem @ourfinland.

Zgłoszenia przyjmowane są do 2 kwietnia 2023 roku, natomiast pobyt w Kuru Resort zaplanowany jest na 12-15 czerwca 2023. Visit Finland ogłosi zwycięzców 2 maja 2023 na swoich profilach na Instagramie i TikToku.