Nowy elektryczny Fiat Topolino zawalczy o Generację Z

Fiat walczy o młode pokolenie, czyli tzw. Generację Z. Jak chce to zrobić? Stworzył małego, miejskiego elektryka, który nazywa się Topolino. Ma mieć on fajne dodatki, drzwi jako opcję i na niektórych rynkach dopuszczony jest do prowadzenia przez 14-latków.

Reklama

Trzeba zaznaczyć na wstępie, że ponieważ Fiat należy do grupy Stellantis, podobnie jak Citroen, to Topolino współdzieli platformę po modelu Ami z francuskiej marki. Z tego powodu nie jest on traktowany jako samochód, tylko raczej jako czterokołowiec.

Oznacza to, że został zaprojektowany jako alternatywa dla skutera dla kierowców, którzy po prostu muszą poruszać się po mieście, a nie mogą albo nie chcą posiadać pełnoprawnego samochodu.

Fiat Topolino / materiały prasowe Fiat Fiat Topolino / materiały prasowe FiatTopolino posiada jedynie dwa miejsca siedzące, opcjonalne drzwi, a jego długość to całe 2,53 metra. Prędkość również nie rozpieszcza, bo maksymalnie może poruszać się z 45 km/h. Demonem prędkości to on nie jest...

Może zatem zasięg jest imponujący? Niestety ze względu na wymiary, zmieściła się jedynie bateria o pojemności 5,4 kWh, co pozwala na przejechanie 75 km. Czas ładowania zajmuje 4 godziny. Fiat jednak jest optymistycznie nastawiony do swojego nowego modelu, twierdząc, że te wartości całkowicie wystarczają do jazdy po mieście czy na bliskie przedmieścia lub plażę.

Fiat Topolino Dolcevita / materiały prasowe Fiat Topolino Dolcevita / materiały prasowe

 

Fiat Topolino - zamiast drzwi plecione liny i jeden kolor

Nazwa Topolino pierwotnie odnosiła się żartobliwie do oryginalnego Fiata 500 (chociaż sama nazwa dotyczyła modelu z lat 30. XX ), a pozbycie się drzwi nawiązuje bezpośrednio do modelu 500 Jolly.

Kierowcy mieszkający w cieplejszych klimatach mogą wybrać model wyposażony w plecione liny zamiast drzwi, a także zwijany dach z tkaniny. Idealne auto na wakacyjne podróże. Pod warunkiem, że nie będą to dalekie wyprawy...

Opcje Topolino będą bardzo ograniczone. Pojazd będzie dostępny wyłącznie w jednym kolorze Verde Vita, a odmiana bez drzwi nazwano Topolino Dolcevita. W ofercie znalazł się nawet zintegrowany prysznic, dzięki któremu podróżujący będą mogli zmyć z siebie słoną wodę z morza i piasek z plaży.

Fiat Topolino / materiały prasowe Fiat Fiat Topolino / materiały prasowe Fiat

Ponadto, dealerzy zaoferują klientom pasującą torbę do przechowywania ich rzeczy, którą można przymocować do tylnego bagażnika. Dostępny będzie również wentylator na USB, głośnik Bluetooth, butelka na wodę i dwa pokrowce na siedzenia, które mogą służyć jako ręczniki po prysznicu.

Choć - jak już wspomnieliśmy - model dostępny jest w jednym kolorze, fani personalizacji pocieszą naklejki. Dzięki nim można dodać do Topolino białe paski, a na drzwiach imitację drewna.

Według oczekiwań model zacznie być dostarczany do klientów we Włoszech do końca 2023 roku. Niestety cen jeszcze nie ujawniono.