Ferrari testarossa to jeden z najbardziej ikonicznych samochodów lat 80., który swoją charakterystyczną dla tamtego okresu niedorzecznością i absurdalnością ustępuje chyba jedynie lamborghini countach. Nic więc dziwnego, że to właśnie testarossę wytwórnia MCA Records podarowała Eltonowi Johnowi na jego 40-ste urodziny w roku 1987, u schyłku najbardziej szaleńczego okresu kariery artysty.

Reklama

 

Legendarne auto po raz kolejny na sprzedaż

Testarossa Johna trafiła po raz pierwszy pod młotek w 2001 roku w Christie’s. Teraz, po dwóch dekadach, auto jest znów dostępne do kupienia tym razem za pośrednictwem australijskiego domu aukcyjnego Shannons. Cena? 300-350 tys. dolarów australijskich, czyli niecały milion złotych.

Według dokumentacji Elton John był drugim właścicielem auta, a w momencie gdy się z nim rozstawał, na liczniku miało niecałe 12 tys. km. Teraz, po 20 latach, licznik wskazuje ledwie 17 tys. km. Po tak wielu latach jedynymi skazami samochodu są widoczne delikatne otarcia na przednim zderzaku, które jednak nie wpływają znacząco na wartość auta, bo poza tym karoseria testarossy w klasycznym kolorze czerwonym Rosso Corsa jest bez zarzutu. Podobnie jak oryginalne wnętrze i wyposażenie, które nie nosi zbyt wielu śladów użytkowania. 

Ferrari testarossa - parametry

Pod maską auta znajduje się oryginalny, a więc już dość leciwy 4,9-litrowy silnik o wyjściowej mocy 390 KM, który rozpędzał je do 290 km/h w niecałe 6 sekund. Liczby ta zapewne zmalały nieco na przestrzeni lat, ale według opisu Shannons samochód wciąż pozostaje żwawy i zrywny. Ciekawostką jest natomiast to, że testarossa Eltona Johna jest stosunkowo rzadką wersją tego modelu z kierownicą po prawej stronie i tylko jednym lusterkiem bocznym od strony kierowcy.

Przyszły właściciel otrzyma swoje ferrari z pełną, oryginalną dokumentacją, także fotograficzną oraz listem od samego Eltona Johna potwierdzającym historię własności auta.