Ferrari Testa Rossa J - hołd dla legendy

Ferrari 250 Testa Rossa to jeden z najbardziej legendarnych modeli w stajni włoskiej marki z Maranello. Auto produkowane w latach 1957-61 zasłynęło przede wszystkim zdobyciem łącznie dziesięciu tytułów samochodowych mistrzostw świata, w tym trzykrotnym triumfem w 24-godzinnym Le Mans.

Reklama

Teraz ten klasyk nad klasyki wraca w pomniejszonej wersji elektrycznego minibolidu jako Pacco Gara Ferrari Testa Rossa J. Za projekt auta odpowiada firma The Little Car Company, która w bliskiej współpracy z Ferrari opracowała precyzyjną replikę wyścigowej legendy.

Do projektu Testa Rossy J wykorzystano m.in. oryginalne szkice modelu 250, a Ferrari zaakceptowało każdy najdrobniejszy element repliki. Ostatecznie reprodukcja jest w aż 75 proc. zgodna z oryginałem.

Ferrari Testa Rossa J, fot. mat. prasowe Ferrari Testa Rossa J, fot. mat. prasowe

– Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej specjalnej edycji Pacco Gara Testa Rossa J, doskonałego przykładu naszej bliskiej współpracy z zespołem Ferrari, wyposażyliśmy nasz model w wyścigowe elementy i nadaliśmy mu ekscytujące udoskonalenia zarówno w zakresie estetyki, jak i ogólnych osiągów – przekonywał w oświadczeniu prasowym Ben Hedley, dyrektor generalny The Little Car Company.

Ferrari Testa Rossa J, wnętrze, fot. materiały prasowe Ferrari Testa Rossa J, wnętrze, fot. materiały prasowe

Jako że Ferrari Testa Rossa J jest repliką i to w dodatku pomniejszoną względem oryginału, swoimi osiągami zbliża się bardziej do gokarta niż do prawdziwego bolidu. Autko dysponuje niewielką, elektryczną jednostką napędową o mocy 19 KM i jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną w wysokości 80 km/h.

Ale przecież nie o prędkość w tym wszystkim chodzi, a raczej o możliwość posiadania niemal dokładnej kopii legendy za ułamek jej ceny. Ferrari Testa Rossa J wyceniana jest bowiem na zaledwie 100 tys. dolarów.

I nawet jeśli na rynku wtórnym ceny każdego z 299 wyprodukowanych egzemplarzy wzrosną, to i tak nie zbliżą się nawet do ceny oryginału. Ferrari 250 Testa Rossa wyceniana jest bowiem obecnie nawet na 40 mln dolarów.