Ferrari notuje rekordowe zyski ze sprzedaży

Globalne kryzysy dotknęły większości marek na świecie, ale Ferrari zdaje się być na nie odporne. Włoski producent supersamochodów właśnie podał do wiadomości publicznej swoje wyniki finansowe za drugi kwartał obecnego roku, który okazał się dla marki rekordowy pod względem poziomu sprzedaży.

Reklama

Do końca czerwca Ferrari dostarczyło do swoich zagranicznych klientów 3 455 egzemplarzy swoich aut – o 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Samochody z logo brykającego konia na masce cieszyły się największą popularnością przede wszystkim w obu Amerykach – tamtejsi klienci zamówili łącznie aż 1 053 auta, o 62 proc. więcej niż rok wcześniej.

Popyt na Ferrari podwoił się także w Azji. Sprzedaż samochodów do Chin, Hong Kongu oraz na Taiwan wzrosła z poziomu 166 do 358 sztuk. Tak wysokie zapotrzebowanie spowodowało natomiast wzrost zysku netto marki o 22 proc. do 251 mln euro, podczas gdy przychody wzrosły o jedną czwartą – do 1,3 mld euro.

Największą popularnością cieszyły się przede wszystkim modele z rodziny Portofino M oraz F8. To dzięki nim marce udało się też nadgonić straty wynikające z nie najlepszej sprzedaży limitowanych modeli Monza SP1 oraz Monza SP2.

– Wyniki w pierwszych sześciu miesiącach i solidność naszej działalności pozwalają nam zrewidować nasze wytyczne na 2022 r. dotyczące wszystkich wskaźników – mówił w oświadczeniu prasowym dyrektor generalny Ferrari Benedetto Vigna.

W tym kontekście Ferrari podniosło swoje całoroczne prognozy przychodów z 4,8 mld euro do 4,9 mld euro, a zyski netto do przedziału od 1,15 do 1,18 mld euro, w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 1,1 do 1,15 mld euro.

Rynek samochodów premium rośnie

Ferrari nie jest jednak jedyną marką, która notuje wysokie zyski, jako że cały segment supersamochodów przeżywa rozkwit. W 2021 r. w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 18 tys. sztuk aut marek takich jak Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Bugatti czy Koenigsegg - o prawie 20 proc. niż rok wcześniej.

Luksusowe auta cieszą się niezwykłą popularnością również w Polsce. Według raportu KPMG segment ten jako jedyny przekroczył już wyniki z roku 2019i to o 23,4 proc. W ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano ponad 91 tys. nowych samochodów premium i 267 sztuk aut luksusowych.

Wśród ulubionych marek samochodów luksusowych Polaków prym w wiodą przede wszystkim Maserati, Bentley, Ferrari oraz Lamborghini. W zeszłym roku zarejestrowano odpowiednio 73, 65, 45 i 42 auta tych producentów.