Pierwszy SUV Ferrari - kiedy premiera? 

Cztery lata temu podczas targów Capital Markets Day Ferrari ogłosiło, że rozpoczyna prace nad pierwszym SUV-em w swojej historii. Teraz podczas tego samego wydarzenia marka zapowiedziała, że prace projektowe są już na ostatniej prostej i model Purosangue zostanie zaprezentowany już we wrześniu tego roku.

Reklama

– Mogę już teraz powiedzieć, że nasze testy na wzgórzach wokół Maranello wskazują, że to będzie prawdziwie sportowy samochód – i do tego jak żaden inny. To będzie Ferrari w 100 proc. Auto spełni i przekroczy wszystkie oczekiwania pod względem osiągów, innowacyjności i designu, których wszyscy spodziewają się po Ferrari – zapowiedział podczas Capital Markets Day szef marki Benedetto Vigna.

Ferrari Purosangue - SUV i rasowe auto wyścigowe

I wiele wskazuje na to, że obietnice Vigni rzeczywiście mają szanse się spełnić. Włoski producent potwierdził bowiem też, że pod maską Purosangue znajdzie się legendarny silnik V12, który „od zawsze był nieodłączną częścią DNA Ferrari”.

– V12 to hołd dla naszego dziedzictwa i symbol naszego nieustannego dążenia do osiągania nowych wyżyn osiągów i czystych emocji z jazdy – czytamy w komunikacie prasowym marki.

Akurat tej konkretnej jednostki napędowej spodziewano się jednak już od jakiegoś czasu, ponieważ z jednej strony nazwa „Purosangue” oznacza po włosku „rasowy”, a z drugiej sama marka zasugerowała wykorzystanie właśnie tego silnika w jednym z wpisów na swoim profilu na Twitterze.

Aktualnie nie wiadomo, jak dużą mocą będzie dysponował silnik V12 w Purosangue, ale jednostka o tym układzie rozwijająca 818 koni mechanicznych pojawiła się w zeszłorocznym modelu 812 Competizione. Nie jest jednak pewne, że ten sam silnik znajdzie się także pod maską SUV-a, ale Ferrari zapowiedziało, że Purosangue będzie naturalnym konkurentem dla Bentleya Bentaygi, Astona Martina DBX oraz Lamborghini Urusa, co daje już pewne rozeznanie.

Purosangue to jednak niejedyny samochód Ferrari na horyzoncie. Marka w latach 2023-2026 zamierza zaprezentować bowiem aż piętnaście nowych modeli swoich aut. Wśród nich ma się znaleźć m.in. pierwszy samochód w pełni elektryczny oraz zupełnie nowy supersamochód.