SZACHY W POLSCE: Oliwia Kiołbasa dominuje na Olimpiadzie Szachowej w Indiach

Zdobywczyni nagrody Hetmana w kategorii Zawodniczka Roku 2021 oraz brązowa medalistka ubiegłorocznych indywidualnych mistrzostw Europy Oliwia Kiołbasa podbija kolejny turniej.

Reklama

W swoim debiutanckim występie na 44. Olimpiadzie Szachowej w mieście Madras w Indiach 22-latka z Augustowa aktualnie legitymuje się perfekcyjnym wynikiem. Polska zawodniczka triumfowała w każdej z dziewięciu rozegranych partii i jest jedyną uczestniczką turnieju we wszystkich kategoriach – męskich czy żeńskich – która może pochwalić się tego typu osiągnięciem.

W najbardziej imponującym pojedynku Oliwia pokonała o rok młodszą Indyjkę Rameshbabu Vaishali, starszą siostrę „cudownego dziecka indyjskich szachów”, która do partii z Polką również przystępowała ze stuprocentowym odsetkiem zwycięstw.

Polska reprezentacja szachowa z dużą szansą na medal

Jednocześnie triumf Kiołbasy pozwolił rozstawionej z numerem czwartym polskiej reprezentacji awansować na pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji Olimpiady Szachowej.

Po dziewięciu rundach nasze zawodniczki zgromadziły łącznie 15 punktów. Taki sam dorobek mają pierwsza reprezentacja Indii, a także kadry Kazachstanu i Gruzji. Na drugim miejscu znajdują się natomiast reprezentacje Ukrainy, Azerbejdżanu, Niemiec, Armenii i Indonezji – wszystkie zdobyły po 14 punktów.

Aktualnie Polki mają do rozegrania na Olimpiadzie jeszcze dwie rundy – w dziesiątej zmierzą się z rozstawioną z numerem trzecim reprezentacją Gruzji. Zwycięstwo w tym pojedynku przybliży nasze reprezentantki do ostatecznego sukcesu w turnieju i strefy medalowej.

Poza Oliwią Kiołbasą występującą na trzeciej szachownicy, Polskę na Olimpiadzie Szachowej reprezentują także Alina Kaszlińska (prywatnie małżonka wybitnego polskiego szachisty Radosława Wojtaszka), Monika Soćko oraz Michalina Rudzińska i Maria Malicka. Pierwszym trenerem naszej kadry narodowej jest natomiast Marcin Dziuba.

Łącznie w turnieju kobiecym występują 162 reprezentacje. Olimpiada Szachowa kończy się 10 sierpnia.