Fabryki Elona Muska mają kłopoty? Miliarder zawiesza produkcję Tesli w Berlinie i Szanghaju

Zaledwie trzy miesiące po otwarciu nowej fabryki Tesli pod Berlinem Elon Musk tymczasowo wstrzymuje produkcję aut w zakładzie. Podobna sytuacja ma miejsce także w Szanghaju. Kryzys na rynku baterii, zaburzenia łańcuchów dostaw oraz brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej powodują, że fabryki mają ogromne problemy z realizacją planów produkcyjnych.
Elon Musk zamyka fabryki Tesli w Berlinie i Szanghaju
Fabryki Tesli znajdują się obecnie w dużych tarapatach. Jak donosi niemiecki dziennik „Bild”, ledwie trzy miesiące po wielkim otwarciu zakładu w Gruenheide pod Berlinem pod koniec marca Elon Musk ogłosił jego tymczasowe zamknięcie. Przerwa rozpocznie się 11 lipca i potrwa przynajmniej dwa tygodnie.
Powodem wstrzymania produkcji jest przede wszystkim brak realizacji zakładanych planów – w czerwcu z fabryki wyjeżdżało tysiąc aut tygodniowo, jedynie 10 proc. realnych możliwości zakładu.
Dodatkowo rekrutacja wykwalifikowanych pracowników nie przebiega w takim tempie, w jakim planował Musk. Do końca roku w nowo otwartej niemieckiej fabryce powinno być zatrudnionych 9 tys. pracowników, obecnie jest to ledwie połowa tej liczby.
Braki kadrowe przekładają się natomiast na jakość samych produktów - wiele aut opuszcza fabrykę z usterkami, co dodatkowo zaburza procesy produkcyjne firmy.
Polecamy
Podobna sytuacja ma także miejsce w Szanghaju. Jak informuje magazyn „Time”, Tesla wstrzymała linie produkcyjne Modelu Y na pierwsze dwa tygodnie lipca, a następnie zawiesi produkcję Modelu 3 na dwadzieścia dni począwszy od 18 lipca.
W tym przypadku również chodzi o daleką od optymalnej realizację planów produkcyjnych, która jednak spowodowana jest surowymi obostrzeniami pandemicznymi panującymi w Chinach oraz zaburzeniami w łańcuchach dostaw akumulatorów.
Polecamy
Elon Musk: „Fabryki w Berlinie i w Austin to piece do palenia pieniędzy”
Poważne problemy ma także otwarty w kwietniu tego roku zakład produkcyjny w Austin w Teksasie, który podobnie jak fabryka pod Berlinem notuje olbrzymie straty i nie realizuje zakładanych planów.
– Fabryki w Berlinie i Austin są obecnie gigantycznymi piecami do palenia pieniędzy. Słychać w tle potężny ryk, to dźwięk pieniędzy płonących w ogniu. Obie fabryki tracą miliardy dolarów ze względu na olbrzymie koszty i minimalną wydajność – mówił Musk pod koniec maja na spotkaniu z inwestorami firmy w Dolinie Krzemowej.
Miliarder jednocześnie podkreślił, że największym zmartwieniem Tesli jest obecnie przywrócenie zwyczajowego poziomu produkcji w Szanghaju oraz zwiększenie wydajności w Austin i Berlinie. Wspomniane przerwy w działalności chińskiej i niemieckiej fabryki mają ostatecznie pomóc w realizacji tych celów.
20 lipca Tesla ogłosi również swoje kwartalne wyniki finansowe, wówczas inwestorzy będą w stanie lepiej oszacować obecne straty firmy.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
