Elon Musk buduje nowoczesną Arkę Noego 

W 2011 r. Elon Musk w wywiadzie dla „Wall Street Journal” z pełnym przekonaniem stwierdził, że w ciągu dziesięciu lat wyśle człowieka na Marsa. Dekadę później ludzka stopa nie tylko nie dotknęła powierzchni Czerwonej Planety, ale nawet statek kosmiczny konstruowany przez SpaceX, który miałby umożliwić ten cel, nie doleciał do ziemskiej orbity.

Reklama

Mowa o Starship, rakiecie wielokrotnego użytku, a przy okazji najpotężniejszej tego typu konstrukcji w historii podboju kosmosu, która po serii spektakularnych katastrof i eksplozji dopiero niedawno wzniosła się na maksymalną wysokość 10 km nad powierzchnię Ziemi.

Elon Musk nie traci jednak optymizmu i mimo kolejnych niepowodzeń i nietrafionych przewidywań co trochę składa kolejne, jeszcze ambitniejsze deklaracje. Jedną z nich jest właśnie „współczesna arka Noego” złożona ze Starshipów.

Wyprawa na Marsa - Elon Musk 

Idea futurystycznej Arki Noego, która miałaby zabrać ludzkość w kierunku Marsa, po raz pierwszy pojawiła się w wypowiedziach Muska pod koniec 2021 r., kiedy miliarder został wybrany człowiekiem roku magazynu „Time”. W wywiadzie na łamach pisma szef SpaceX stwierdził, że dotrze na powierzchnię Czerwonej Planety w ciągu pięciu najbliższych lat.

– Kolejnym wielkim planem jest wybudowanie samowystarczalnego miasta na Marsie i przetransportowanie tam zwierząt z Ziemi. Coś jak futurystyczna arka Noego. Zabierzemy jednak więcej niż dwie arki – to byłoby dziwne gdyby były tylko dwie – stwierdził Musk.

Miliarder do tematu wrócił na początku czerwca – w swoim stylu – za pośrednictwem Twittera. Zapytany przez jednego z użytkowników o dalsze plany kolonizacji Czerwonej Planety odparł, że zamierza wybudować „1000+ Starshipów, by przetransportować życie na Marsa”.

Idea arki Noego jest więc wciąż żywa w głowie Elona Muska i do tego coraz wyraźniej się rozrasta. Naukowcy zajmujący się podbojem kosmosu są jednak dużo bardziej sceptyczni niż szef SpaceX.

Jonathan McDowell z harvardzkiego centrum astrofizyki mówił w wywiadzie dla „Daily Mail”, że ludzkość jest „wiele stuleci” od możliwości hodowania zwierząt na Marsie.

– Ludzie mogą funkcjonować tylko jako część większej biosfery – skomplikowanego systemu z wieloma gatunkami. Jeśli zamierzamy kiedyś zbudować samowystarczalną ludzką cywilizację na Marsie, to tak, będziemy musieli stworzyć arkę Noego. Czy Musk jest jakkolwiek blisko osiągnięcia tego celu – zupełnie nie – stwierdził McDowell.

Naukowiec podkreślił jednocześnie, że ludzkość w kwestii podboju kosmosu „dopiero postawiła kilka małych kroczków” i osiągnięcie ambitnych celów Muska może potrwać kilka stuleci.