Elon Musk udziela niebezpiecznych "porad medycznych" na Twitterze. Wspomina o psychodelikach

Twitter od dawna służy Elonowi Muskowi za platformę do budowania jego osobistego wizerunku oraz szerzenia kontrowersyjnych przekonań i opinii, ale odkąd miliarder ogłosił wykup serwisu, jego aktywność staje się coraz bardziej niebezpieczna. Szef Tesli zaczął obecnie wypowiadać się na tematy zdrowia psychicznego.
Elon Musk o zdrowiu psychicznym
Musk wygłosił już na Twitterze wiele absurdalnych lub kontrowersyjnych opinii na cały szereg różnorodnych tematów, ale dotychczas rzadko kiedy jego posty mogły realnie wpłynąć na czyjeś zdrowie lub samopoczucie.
Tymczasem teraz miliarder w swojej kolejnej próbie pozowania na samozwańczego eksperta od wszystkiego postanowił zabrać głos w kwestii zdrowia psychicznego, w której dysponuje jedynie anegdotycznymi argumentami i własnymi opiniami niepopartymi żadną naukową wiedzą. Dodajmy, że komunikaty te trafiają do jego niemal 90 mln obserwujących na Twitterze, którzy przyjmują jego słowa niekiedy z fanatycznym uwielbieniem.
Polecamy
Elon Musk na temat leków na depresję
Pod koniec kwietnia szef Tesli zabrał głos w sprawie Adderallu, popularnego w USA leku będącego elementem farmakoterapii u osób, u których stwierdzono ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Niekiedy lek przepisuje się także w cięższych przypadkach depresji i – jak każdy inny tego typu środek – powinien być przyjmowany lub odstawiany wyłącznie po konsultacjach z lekarzem specjalistą.
Tymczasem Musk dość beztrosko stwierdził na Twitterze:
– Adderall wzmaga gniew. Unikajcie go za wszelką cenę.
Adderall is an anger amplifier. Avoid at all costs.
— Elon Musk (@elonmusk) April 29, 2022
Nie opatrzył tego stwierdzenia żadnym dodatkowym komentarzem, wtrącił się jedynie do dyskusji, której nie był częścią. Wpis ten wywołał naturalnie falę krytyki ze strony prawdziwych lekarzy.
– Czyli teraz masz wykształcenie medyczne i/lub farmakologiczne? Zdobycie tego tytułu zajmuje lata, nie można go po prostu kupić. Radziłbym nie praktykować medycyny bez licencji – napisał pediatra dr Mark Patterson.
So now you have medical and/or pharmacological degrees? Those are things you have to take years studying for, not just buy. I would advise not practicing medicine without a license.
— Mark Patterson, MD, PhD (@mitdoc) April 30, 2022
Musk nie poprzestał jednak na wspomnianym stwierdzeniu. Ledwie dwie godziny później zmieścił wpis dotyczący Wellbutrinu, innego środka używanego w leczeniu ciężkich stanów depresyjnych oraz uzależnienia od tytoniu.
– Uważam, że Wellbutrin jest gorszy niż Adderall, powinien zniknąć z rynku. Za każdym razem, gdy ten lek pojawia się w rozmowie, ktoś ma związaną z nim samobójczą lub prawie samobójczą historię – napisał miliarder.
Do dyskusji z udziałem Muska dołączyli też kolejni użytkownicy, aż w pewnym momencie jeden z nich zapytał go o inny lek – Ritalin, który również stosowany jest w terapiach związanych z ADHD. Szef Tesli odpisał na to:
– Nie słyszałem złych rzeczy na temat Ritalinu, co nie oznacza, że jest dobry, po prostu nie słyszałem złych rzeczy na jego temat.
I have not heard bad things about Ritalin, which is not good to say it’s good, just haven’t heard bad things about it
— Elon Musk (@elonmusk) April 30, 2022
Chwilę później Musk jednak się zreflektował i podał kolejny anegdotyczny przykład:
– Znajoma napisała do mnie o jej złych doświadczeniach z Ritalinem. Najlepiej być ostrożnym ze wszystkimi lekami neuroprzekaźnikowymi – napisał miliarder.
I choć oczywiście prawdą jest, że wszystkie leki, nie tylko te, które pojawiły się w dyskusji, mogą wywoływać różne skutki uboczne wyszczególnione w ich ulotkach, to jednak właśnie dlatego tak istotne jest – co podkreślamy jeszcze raz – by przyjmować je lub odstawiać zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a nie na podstawie porad ekscentrycznego miliardera przekonanego o swojej wszechwiedzy.
Tym bardziej, że Musk podsumował powyższy wątek słowami:
– Rozmawiałem z wieloma osobami, którym pomogły psychodeliki i ketamina, a nie SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, leki wykorzystywane w leczeniu depresji – red.) i amfetaminy (jeden ze składników m.in. Adderallu – red.).
I’ve talked to many more people who were helped by psychedelics & ketamine than SSRIs & amphetamines
— Elon Musk (@elonmusk) April 30, 2022
I’ve talked to many more people who were helped by psychedelics & ketamine than SSRIs & amphetamines
— Elon Musk (@elonmusk) April 30, 2022
Elon Musk proponuje psychodeliki na leczenie depresji
Stwierdzenie to wymaga jednak szerszego komentarza. Elon Musk odnosi się w nim bowiem do eksperymentalnych terapii, których podstawą są ściśle określone, minimalne dawki substancji psychodelicznych takich jak LSD, DMT, meskalina czy ayahuasca, które w założeniach mają leczyć traumy, lęki i choroby psychiczne.
Elon Musk nie wspomina jednak w żadnym momencie, że są to terapie eksperymentalne oraz że chodzi w nich o mikrodawkowanie wymienionych przez niego substancji. Co więcej, jak w rozmowie z serwisem „Vice” wskazuje prof. James Giordano, neurolog i biochemik z Uniwersytetu w Georgetown, wspomniana przez Muska ketamina – ze względu na swoją wyjątkową siłę i nieprzewidywalność – w ogóle nie powinna być elementem tego typu terapii.
Hailey Shafir, licencjonowana specjalistka ds. uzależnień w rozmowie z „Vice” podkreśla z kolei, że mikrodawkowanie psychodelików jak na razie nie jest potwierdzone naukowo. Zaznacza też, że pomimo istnienia obiecujących odkryć i anegdotycznych dowodów, nie jest to wystarczająca podstawa do opierania na nich leczenia.
– Psychodeliki nie są „magicznym lekarstwem” na lęki, traumy i inne choroby psychiczne i mogą działać tylko w przypadku osób, które są w stanie przepracować swoje doświadczenia i uczucia, z reguły z pomocą wyszkolonego terapeuty – podsumowuje Shafir.
Polecamy
Popularne
- 1 Picie tego typu kawy zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy publikują nowe badania
- 2 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 3 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Huggy Wuggy to nie jest słodka maskotka. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

„Dom rosyjskich zbrodni wojennych”. Światowe Forum Ekonomiczne 2022 w Davos ruszyło bez udziału Rosji

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci

Johnny Depp vs. Amber Heard: Zagraniczne media wymieniają luksusowe prezenty, które Heard dostała od Deppa
