Informacje o historycznej darowiźnie Elona Muska zostały ujawnione przed Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w połowie lutego. Założyciel Tesli przekazał dokładnie 5 044 000 akcji firmy między 19 a 29 listopada ubiegłego roku, jednak raport nie precyzuje, kto był odbiorcą donacji.

Reklama

We wspomnianym okresie akcje Tesli były warte około 1 tys. dolarów każda, co oznacza, że darowizna opiewała na oszałamiającą kwotę 5,7 miliarda dolarów, czyniąc ją drugą najwyższą darowizną ubiegłego roku. Pierwsze miejsce należy do Billa Gatesa i Melindy French Gates, którzy na cele charytatywne przekazali w 2021 r. około 15 miliardów dolarów.

 

Walka z problemem głodu na świecie

Choć raport przedstawiony SEC nie precyzuje, na jaki cel Elon Musk przekazał akcje Tesli, to jednak na podstawie aktywności miliardera na Twitterze spekuluje się, że odbiorcą darowizny mógł być Światowy Program Żywności (WFP) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych powołany do walki z problemem głodu na świecie.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku dyrektor WFP David Beasley wdał się w twitterową przepychankę z Muskiem, podczas której stwierdził, że nadszedł czas, by dwaj najbogatsi ludzie na świecie – Elon Musk i Jeff Bezos – podzielili się swoim majątkiem, by uratować 42 mln ludzi, którzy „dosłownie umrą z głodu, jeśli im nie pomożemy”.

Założyciel Tesli w odpowiedzi na słowa Beasleya napisał wówczas na Twitterze, że jeśli WFP przedstawi publicznie plan rozwiązania głodu na świecie, to on jest w stanie od razu sprzedać akcje spółki i przekazać je organizacji. Jednak po tym gdy WFP rzeczywiście zamieściło szczegółowy plan walki z głodem, Musk nie odniósł się już do tego w żaden sposób.

 

Optymalizacja podatkowa

Innym powodem, dla którego Elon Musk zdecydował się na przekazanie prawie 6 mld dolarów na cele charytatywne najprawdopodobniej była optymalizacja podatkowa. Założyciel Tesli poinformował w grudniu, że w 2021 r. będzie musiał zapłacić 11 mld dolarów na rzecz amerykańskiego skarbu państwa. Z kolei darowizny nie podlegają podatkowi od zysków kapitałowych, a ich wartość może zostać wykorzystana jako odliczenie na wyrównanie podatku.

Według Indeksu Miliarderów magazynu Bloomberg Elon Musk z majątkiem wycenianym na 227 mld dolarów wciąż pozostaje najbogatszym człowiekiem na świecie.