Elon Musk buduje miasto w Teksasie?

Siedziba główna Tesli znajduje się w okolicach miasta Austin w Teksasie, podobnie zresztą jak biura firmy Boring Company, hangary SpaceX oraz kampus główny Neuralink, który budowany jest w pobliżu. Wygląda jednak na to, że Elon Musk nie zamierza na tym poprzestać i chce zmienić cały region w swój prywatny folwark.

Reklama

Według doniesień „Wall Street Journal” spółki powiązane z miliarderem wykupiły w okolicach Austin co najmniej 1,5 tys. hektarów ziemi (niektóre szacunki mówią nawet o 3 tys. ha!), na której ma powstać miasto Snailbrook. Nazwa ta nawiązuje do imienia maskotki Boring Company, firmy Muska zajmującej się budową Hyperloop – superszybkiej, elektrycznej kolei w podziemnych tunelach.

Miasteczko miałoby stać się czymś na kształt „teksańskiej utopii” dla pracowników firm miliardera, którzy będą mieć do swojej dyspozycji nowoczesne domy w niższych cenach – oczywiście pod kontrolą samego Muska. I według WSJ nie są to charakterystyczne dla właściciela Tesli czcze deklaracje.

Utopijne miasteczko dla pracowników firm Elona Muska

Dziennik twierdzi, że miasto jest już w budowie na terenie lokalnego hrabstwa Bastrop, którego władze miały już zatwierdzić m.in. kilka nazw ulic takich jak „Boring Boulevard”, „Cutterhead Crossing” oraz „Waterjet Way”. W pobliżu mają znajdować się także znaki powitalne, na których widnieje napis:

Witamy, Snailbrook, Texas, ustanowione w 2021 r.

W okolicy mają też powstać mobilne domy wyposażone m.in. w baseny i zewnętrzne przestrzenie do uprawiania sportu.

Jedna firma powiązana z Muskiem, Gapped Bass, podobno złożyła już także dokumenty na budowę kolejnych 110 domów w ramach tajemniczego przedsięwzięcia o nazwie „Project Amazing”. Od ubiegłego roku pracownicy Boring Company podobno mogą się już też ubiegać się o domy z „czynszami zaczynającymi się od około 800 dolarów miesięcznie za dwu- lub trzypokojowe mieszkanie”.

Według WSJ strony w tych transakcjach miały być jednak zobowiązane do podpisania umów o zachowaniu poufności, podobnie jak niektórzy lokalni urzędnicy. Jeden z lokalnych właścicieli ziemskich miał też wyrazić zaniepokojenie brakiem przejrzystości działań Muska i obawy przed wpływem na środowisko planowanej przez niego inwestycji.

Gdyby jednak plany budowy Snailbrook się powiodły, Musk może mieć w głowie zamysł budowy całego megamiasta na terenie Teksasu.