Fala ekstremalnych upałów w Europie i na świecie

Zachodnia Europa płonie. I to dosłownie. Na całym Półwyspie Iberyjskim w następstwie ekstremalnych upałów zginęło ponad 1,3 tys. osób, a w wyniku stale rozprzestrzeniających się, niekontrolowanych pożarów spłonęły dziesiątki tysięcy hektarów lasów.

Reklama

Z kolei w Wielkiej Brytanii główne biuro meteorologiczne ogłosiło po raz pierwszy w historii najwyższy stopień alarmu ostrzegającego mieszkańców przed wysokimi temperaturami. 40-stopniowe upały nawiedziły też Belgię, Holandię oraz Niemcy, a polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia na obszarze niemal całego kraju.

Sytuacja nie jest lepsza także w innych rejonach świata. Jak podaje serwis „Yahoo News” rekordowo wysokie temperatury odnotowano również w Pakistanie, Indiach, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej oraz Rosji. W Stanach Zjednoczonych czerwiec wyrównał z kolei historyczny rekord najgorętszego kiedykolwiek udokumentowanego miesiąca.

Greta Thunberg o upałach 

Do trwającego obecnie kryzysu ekstremalnie wysokich temperatur w ostrych słowach odnieśli się też politycy oraz najbardziej wpływowi aktywiści klimatyczni na świecie. – To nie jest „nowa normalność” – napisała na Twitterze Greta Thunberg.

– Kryzys klimatyczny będzie w przyszłości eskalował i stanie się jeszcze gorszy, jeśli wciąż będziemy wsadzać głowy w piasek i stawiać zysk oraz chciwość ponad ludzi i planetę. Wciąż lunatykujemy w kierunku krawędzi – stwierdziła szwedzka aktywistka.

Na Twitterze wtórował jej także były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore.

– Ile jeszcze rekordów musi zostać pobitych i ile społeczności zostać pochłoniętych przez płomienie, zanim podejmiemy kroki niezbędne do zapobieżenia najgorszym skutkom kryzysu klimatycznego? – napisał polityk.  

Zmiany klimatu zabijają. Zabijają ludzi, ekosystemy i bioróżnorodność – mówił z kolei hiszpański premier Pedro Sánchez podczas wizyty w strawionym ogniem regionie Extremadura.

Zdaniem większości naukowców rekordowa fala upałów trwająca w Europie to efekt zmian klimatycznych zachodzących w następstwie działalności człowieka. Według prognoz, ekstremalne zjawiska pogodowe w najbliżej przyszłości występować jeszcze częściej i z większą intensywnością. Wraz z wysokimi temperaturami należy spodziewać się dłuższych okresów występowania suszy oraz pożarów.