Czy "papierowe" kubki są eko?

Choć papierowe kubki wydają się być doskonałą alternatywą dla tych plastikowych, w rzeczywistości wielu z nich nie da się przetworzyć. I choć wiele słyszy się na temat nieustannie pogarszającego się stanu środowiska, nie każdy wybór, który kojarzy się nam z ekologią jest rzeczywiście proekologiczny. 

Reklama

Dowiódł tego eksperyment przeprowadzony na łamach YouTube'a. Film zamieszczony na kanale Photo Owl Time Lapse. Film obejrzało przeszło 10 milionów ludzi, a jego efekty nie budzą żadnych wątpliwości –  kubki do napojów z McDonald’s nie są eko.

- Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak długo papierowy kubek z McDonald’s jest w stanie utrzymać napój? Ja też… - czytamy na początku filmu z eksperymentem.

Autor kanału Photo Owl Time Lapse stworzył film poklatkowy, który relacjonuje zachowanie trzech „papierowych” kubków, które napełnione są: sokiem pomarańczowym, Coca-Colą oraz wodą. Z biegiem dni napojów z każdego z nich zaczyna ubywać i pojawia się pleśń. Jak przyznaje sam autor eksperymentu, początkowo badanie miało trwać zaledwie kilka dni, ale ostatecznie zakończono go dużo później.

- Dość wcześnie usunąłem kubek z wodą, bo nic ciekawego się z nim nie działo – woda zaczęła po prostu odparowywać. Dzięki temu miałem więcej miejsca na ekranie, aby zaprezentować dwa pozostałe. Później zdecydowałem się usunąć kubek z Pepsi, z tych samych powodów, dla których usunąłem wodę. Kubek z sokiem pomarańczowym wyglądał najgorzej. Od czasu do czasu dolewałem do niego odrobinę wody, bo ciągle odparowywała, a głównym celem było przecież rozłożenie kubka – mówi autor Photo Owl Time Lapse.

Finał eksperymentu był zadziwiający. Po 235 dniach „papierowy” kubek z McDonald’s – mimo że ostatecznie się przewrócił – pozostał nietknięty. Dlaczego?Papierowe kubki a plastik

Okazuje się, że papierowe kubki są pokryte polietylenem, dzięki któremu mają wodoodporne właściwości. Niestety jednak z tego względu nie możemy nazwać ich eko.

- Papierowe kubki stosowane przez globalne sieci kawiarni są niemal niemożliwe do przetworzenia – ostrzega BBC.

Mimo wszystko, z powodu braku wiedzy na temat ich szkodliwości dla środowiska, każdego roku zużywa się na świecie 250 miliardów jednorazowych kubków „na wynos”.