Eksperyment z kubkiem z McDonald's hitem YouTube'a. Cała prawda o "papierowym kubkach"

Myślisz, że kupujesz napój w papierowym kubku? Jesteś w błędzie. Eksperyment przeprowadzony na papierowych kubkach z McDonald’s udowadnia, że giganci fast food jeśli chodzi o eko, wciąż mają dużą lekcję do odrobienia.
Czy "papierowe" kubki są eko?
Choć papierowe kubki wydają się być doskonałą alternatywą dla tych plastikowych, w rzeczywistości wielu z nich nie da się przetworzyć. I choć wiele słyszy się na temat nieustannie pogarszającego się stanu środowiska, nie każdy wybór, który kojarzy się nam z ekologią jest rzeczywiście proekologiczny.
Dowiódł tego eksperyment przeprowadzony na łamach YouTube'a. Film zamieszczony na kanale Photo Owl Time Lapse. Film obejrzało przeszło 10 milionów ludzi, a jego efekty nie budzą żadnych wątpliwości – kubki do napojów z McDonald’s nie są eko.
- Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak długo papierowy kubek z McDonald’s jest w stanie utrzymać napój? Ja też… - czytamy na początku filmu z eksperymentem.
Autor kanału Photo Owl Time Lapse stworzył film poklatkowy, który relacjonuje zachowanie trzech „papierowych” kubków, które napełnione są: sokiem pomarańczowym, Coca-Colą oraz wodą. Z biegiem dni napojów z każdego z nich zaczyna ubywać i pojawia się pleśń. Jak przyznaje sam autor eksperymentu, początkowo badanie miało trwać zaledwie kilka dni, ale ostatecznie zakończono go dużo później.
- Dość wcześnie usunąłem kubek z wodą, bo nic ciekawego się z nim nie działo – woda zaczęła po prostu odparowywać. Dzięki temu miałem więcej miejsca na ekranie, aby zaprezentować dwa pozostałe. Później zdecydowałem się usunąć kubek z Pepsi, z tych samych powodów, dla których usunąłem wodę. Kubek z sokiem pomarańczowym wyglądał najgorzej. Od czasu do czasu dolewałem do niego odrobinę wody, bo ciągle odparowywała, a głównym celem było przecież rozłożenie kubka – mówi autor Photo Owl Time Lapse.
Finał eksperymentu był zadziwiający. Po 235 dniach „papierowy” kubek z McDonald’s – mimo że ostatecznie się przewrócił – pozostał nietknięty. Dlaczego?
Polecamy
Papierowe kubki a plastik
Okazuje się, że papierowe kubki są pokryte polietylenem, dzięki któremu mają wodoodporne właściwości. Niestety jednak z tego względu nie możemy nazwać ich eko.
- Papierowe kubki stosowane przez globalne sieci kawiarni są niemal niemożliwe do przetworzenia – ostrzega BBC.
Mimo wszystko, z powodu braku wiedzy na temat ich szkodliwości dla środowiska, każdego roku zużywa się na świecie 250 miliardów jednorazowych kubków „na wynos”.
Popularne
- 1 „Gorączka złota” na Grenlandii. Dlaczego Bill Gates i Jeff Bezos finansują podbój wyspy?
- 2 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 3 Deszczówka nie jest zdatna do picia - alarmują eksperci. "Wieczne chemikalia" przekraczają dopuszczalne normy
- 4 Ten supersamochód jest zrobiony z… drewna. I rozpędza się do prawie 400 km/h!
- 5 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim

Ile lat może żyć człowiek? Nowe badania mówią o "punkcie stycznym starości"

WELL SMALL TALK: David Gaboriaud o tym, jak i gdzie odpoczywają Francuzi na wakacjach?

Kryzys na rynku nieruchomości? Nie w segmencie premium. Sprzedaż luksusowych mieszkań wciąż rośnie
