„Arkologia” to koncepcja zaproponowana przez włoskiego architekta Paolo Soleriego w1969 roku, jako wyraz troski o wpływ nowoczesnej architektury na środowisko naturalne. Zdaniem Soleriego design i ekologia powinny iść ze sobą w parze i już na poziomie koncepcyjnym tworzyć przestrzenie zintegrowane ze środowiskiem naturalnym.

Reklama

Ekologiczny kurort na Filipinach

Koncept nowoczesnego kurortu Nautilus Eco-Resort został zaprojektowany właśnie w duchu arkologii.

W stale kurczącym się świecie, projekt Nautilus Eco-Resort chce poszerzyć wpływ zeroemisyjnej, niewytwarzającej odpadów i niegenerującej ubóstwa ekoturystyki – wyjaśnia Vincent Callebaut, jeden z architektów odpowiedzialnych za projekt. – Chcemy, by ludzie odkrywali świat bez zniekształcania go. Rewitalizowali ekosystemy, zamiast je zubożać i zanieczyszczać. Aktywnie uczestniczyli w odbudowie dziedzictwa kulturowego – dodaje.

Unikatowa ekoturystyka

Projekt oparto na różnych elementach, które naśladują i odzwierciedlają naturalne formy i procesy. Kurort składa się z wież umieszczonych na wyspach kształtem przypominających łodygę. Każdy budynek zaprojektowany jest tak, by przez cały był jak najbardziej doświetlony naturalnym światłem słonecznym.

Pawilony umieszczone na niewielkich cyplach odchodzących od „łodyg” są z kolei przestrzenią dla naukowców, którzy mogą wykorzystać je do badania morskiej fauny i flory i dbać o lokalną bioróżnorodność. Na końcach cypli znajdują się natomiast niewielkie laguny z basenami, tak by stworzyć pole do interakcji między turystami a naukowcami. Masywne zielone muszle pełnią z kolei funkcję małych hoteli z wystawami skupiającymi się na lokalnym klimacie i kwestiach środowiskowych.

Koncepcja takiego eko-kurortu została przygotowana specjalnie z myślą o Filipinach, które stoją w obliczu wielu poważnych problemów środowiskowych związanych z przełowieniem, zmianami pogodowymi wywołanymi ociepleniem klimatu, a także agresywną turystyką. Według twórców projekt pokazuje, jak architektura może pomóc rozwiązać wymienione problemy, „walcząc o nowy system społeczny, który liczy się ze zdrowiem ludzi i planety”.