Egipt: Tajemniczy korytarz w piramidzie Cheopsa w Gizie

Egipt to miejsce, w którym odkrycia archeologiczne są niemal codziennością. W ostatnich miesiącach pojawiały się doniesienia o odnalezieniu głowy krokodyla w ludzkim grobowcu czy fragmentu księgi umarłych.

Reklama

Mogłoby się wydawać, że najbardziej znana na świecie piramida nie skrywa już żadnych tajemnic. Okazuje się jednak, że i ta legendarna budowla zaskoczyła badaczy. Archeolodzy odkryli właśnie tajemniczy korytarz w piramidzie Cheopsa. Tajemne przejście ma dziewięć metrów długości i ponad dwa metry szerokości.

Informację o odkryciu przekazali egipski archeolog Zahi Hawass i minister turystyki tego kraju Ahmed Eissa, który zaznaczył, że korytarz ma trójkątny sufit i znajduje się w północnej ścianie Wielkiej Piramidy.

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tunel coś chroni. Moim zdaniem to może być właściwa komora grobowa króla Cheopsa – dodał archeolog podczas konferencji prasowej poświęconej nowym odkryciom. 

Piramida i sfink Cheopsa w Gizie / Shutterstock Piramida i sfink Cheopsa w Gizie / Shutterstock

 

Odkrycia archeologiczne w Egipcie a nowe technologie

Jak to się dzieje, że egipskie piramidy wciąż skrywają tak wiele tajemnic i dlaczego właśnie teraz ekipy archeologiczne dokonują tak dużych postępów w docieraniu do nowych faktów? Odpowiedzią jest oczywiście rozwój nowych technologii, które pozwalają na precyzyjne badania naukowe. 

Od 2015 roku trwa międzynarodowy projekt Scan Pyramids, w który zaangażowani są naukowcy z całego świata, wykorzystujący najnowocześniejszą technologię do prześwietlenia piramid. W badaniach stosowana jest tomografia w podczerwieni, obrazowanie radiografii mionowej i rekonstrukcji 3D. Badacze podkreślają, że metody te są nieinwazyjne i nie powodują uszkodzeń budowli.

 

Egipt. Piramida Cheopsa czyli Wielka Piramida

Piramida Cheopsa jest uznawana za jeden z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego. Ta ogromna i tajemnicza budowla licząca 4500 lat przyciąga i zachwyca turystów z całego świata.

Jej budowę zlecił faraon Chufu (zwany także Cheopsem), który panował w latach 2509 – 2482 p.n.e. Piramida mierzy 146 metrów wysokości, a jej projekt został przygotowany z wykorzystaniem wysoko rozwiniętej wiedzy z zakresu techniki i geometrii. Twórcą projektu był utalentowany architekt był Hemon, a sama budowla powstawała przez 20-27 lat! 

Pomimo wiarygodnych teorii na temat powstania tej niezwykłej konstrukcji, wiele osób wciąż chętnie wysnuwa fantastyczne hipotezy w tym zakresie. Odkryte właśnie przejście w piramidzie wydaje się kolejną sprawą, która może rozbudzić wyobraźnię miłośników historii, archeologii i architektury!